Po tygodniu przerwy padok Formuły 1 wraca do ścigania. Tym razem czeka nas GP Azerbejdżanu F1, które odbywa się na ulicach stolicy – Baku.

GP Azerbejdżanu 2022 – informacje o torze

Nazwa toru: Baku City Circuit
Długość toru: 6003 m
Liczba zakrętów: 20
Liczba Grand Prix: 4
Ostatni zwycięzca: Sergio Perez (2021, Red Bull Racing)
Rekord toru: 1:41.218, Charles Leclerc (2021, Ferrari)

Azerbaijan Grand Prix 2022 Baku City Circuit

Zmiany, zmiany, zmiany

Wiele zespołów przywiozło na Kaukaz znaczące zmiany w swoich samochodach, choć niektóre ekipy zdecydowały się jedynie na przystosowanie pakietu aerodynamicznego pod bardzo specyficzny tor na ulicach Baku. Nitka ta bowiem okraszona jest gigantyczną prostą startową, która stanowi perfekcyjne miejsce do wyprzedzania. Konieczne jest więc użycie ustawień oraz części, które pozwolą jak najmocniej zredukować opór powietrza, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie o wiele wyższej prędkości maksymalnej.

Nie oznacza to jednak, iż niektóre teamy nie połasiły się na wprowadzenie zmian w innych sektorach swoich maszyn. W przypadku Alpine na przykład możemy zauważyć mocno zmienione sidepody i wloty powietrza, zaś Ferrari poinformowało, iż zmieniło kilka rzeczy w elektronicznej części silnika.

Najbardziej widoczną zmianę zafundowała zaś Alfa Romeo, która podczas GP Azerbejdżanu wystąpi w odmienionym malowaniu. W tylnej części samochodu czerwień została zastąpiona przez zieleń, dzięki czemu malowanie układa się we włoską flagę. Wszystko to z uwagi na promowanie nowego auta od drogowego odłamu Alfy Romeo, crossovera Tonale.

GP Azerbejdżanu Alfa Romeo

Verstappen vs Leclerc vs Perez – czy tak będzie wyglądać GP Azerbejdżanu?

Po pierwszych trzech rundach wiele osób wręczało już w ręce Charlesa Leclerca trofeum za mistrzostwo świata. Na szczęście jednak Formuła 1 jest na tyle nieprzewidywalna, iż obecnie to Leclerc może narzekać na awarie, zespół oraz swoją dyspozycję. Pierwsza trójka w kolejności Max Verstappen, wspomniany Leclerc oraz Sergio Perez, wjeżdża w weekend w Baku z różnicą zaledwie 15 oczek! Max ma ich 125, Charles 116, zaś Checo – 110. Wiele osób liczy na to, iż podczas rundy na ulicach stolicy Azerbejdżanu Meksykanin może namieszać – bardzo lubi tę nitkę, a na dodatek wygrał tutaj w zeszłym roku…

Harmonogram GP Azerbejdżanu

GP Azerbejdżanu Łączy Nas F1

Foto. F1; Alfa Romeo F1 Team ORLEN; Łączy Nas F1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *