Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Coraz więcej samochodów otrzymuje różne systemy jazdy autonomicznej, a przykłady takiego działania jak prezentowany na filmie Autopilot Tesli poprawiają bezpieczeństwo

Współczesne samochody są naszpikowane wszelkiego rodzaju elektroniką, która ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów. Najbardziej zaawansowane technologicznie samochody mogą oferować systemy jazdy autonomicznej na jednym z pięciu poziomów określającym stopień samodzielnego kierowania pojazdem. Do tych najbardziej rozwiniętych i zaawansowanych systemów należy między innymi Autopilot Tesli, który jest w stanie odciążyć kierowcę, a do tego cały czas “obserwuje” otoczenie wokół pojazdu, aby nawet w najmniej oczekiwanym przez kierowcę momencie wykryć zagrożenie i zareagować w taki sposób w jaki wymaga tego dana sytuacja napotkana na drodze. Tutaj dochodzimy do meritum sprawy, bo w sieci pojawił się nowy film prezentujący dokonania Autopilota Tesli podczas jazdy po autostradzie.

Na nagraniu możemy zobaczyć, jak kierowca zmienia pas ruchu po zainicjowaniu manewru kierunkowskazem i w momencie, gdy sprawdzał lewą stronę swojego pojazdu czy nie ma tam zagrożenia do wykonania manewru to z prawej strony pojawił się nagle mężczyzna. Autopilot zauważył go i zatrzymał natychmiast pojazd. Pytanie co robił mężczyzna na kilku-pasmowej autostradzie? Otóż najprawdopodobniej był on jednym z uczestników wypadku, który odbył się na dalszym odcinku drogi i wracał do swojego pojazdu. Zatem dzięki reakcji autopilota możliwe, że udało się uniknąć tragedii do jakiej mogło dojść na autostradzie.

Tesla była w trybie autopilota i uniknęła pieszego, którego ja nie widziałem, dopóki samochód się nie zatrzymał. Mimo, że na filmie widać go po prawej stronie, ja skupiony byłem na lewej stronie, bo patrzyłem w lusterko lewe oraz wsteczne, gdy Autopilot zmieniał pas. Nie używałem Nawigacji na Autopilocie, tylko standardowy AP i zainicjowałem zmianę pasa ruchu kierunkowskazem.

tak wypowiedział się James Crutcher pod swoim filmem o Autopilocie

Kwestia autopilota wzbudza wiele kontrowersji, bo spore grono osób neguje jego działanie i uważa, ze odbiera przyjemność z jazdy, ale w takich sytuacjach, gdzie prawdopodobnie ratuje ludzkie życie, chyba nie ma zastrzeżeń co do jego przydatności. Miejmy nadzieję, że taki system pojawiać się będzie w jak największej ilości pojazdów i z czasem będzie na tyle rozwinięty i ogólnodostępny, że faktycznie wpłynie na zmniejszenie liczby wypadków na naszych drogach.

Foto. materiały prasowe Tesla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *