Redaktor | Fotograf

Nowe Volvo EX90 to jeden z kamieni milowych marki. Elektryczny SUV będzie nowym otwarciem w tym segmencie. Po premierze, która miała miejsce już jakiś czas temu, w końcu udało się uruchomić produkcję. Pierwsze auta są już na linii, a do klientów trafią już w drugiej połowie tego roku. Fabryka mieści się w Stanach Zjednoczonych.

Volvo XC90 było rewolucją w swoim segmencie. Nieco ponad 20 lat po prezentacji tego modelu, na rynek trafił jego elektryczny odpowiednik. Volvo EX90 zadebiutowało rok temu i jest nowym otwarciem dla szwedzkiej marki. Wraz z nim na rynek trafił EX30, który jest propozycją w segmencie elektrycznych crossoverów. Dopiero teraz rusza produkcja większego modelu, która będzie odbywała się w Charleston w Karolinie Południowej. Pierwsze auta dotrą do klientów w drugiej połowie tego roku. Od dłuższego czasu można je jednak konfigurować i zamawiać. Pierwszy produkcyjny egzemplarz EX90 przeznaczony dla klienta trafi do swojego właściciela w Stanach Zjednoczonych.

EX90 SOP

Zaprojektowany od podstaw jako samochód elektryczny, EX90 oparty jest na nowej generacji rozwiązań EV, z zasięgiem do 600 km. Został zaprojektowany jako najbezpieczniejszy samochód tej marki do tej pory. Jest zarządzany przez centralny komputer sterujący rozwiązaniami technologicznymi oraz oprogramowaniem nowej generacji pasywnego i aktywnego bezpieczeństwa, wspieranego przez szeroki zestaw czujników. Komputer jest wspierany przez stale aktualizowaną sieć, a także zaawansowane systemy AI. Dzięki konfiguracji siedmiomiejscowej EX90 jest idealnym towarzyszem podróży całej rodziny, pełnym przestrzeni, wszechstronności i komfortu.

EX90 SOP

Volvo Cars na terenie Stanów Zjednoczonych działa od prawie 70 lat, tworząc dziś solidną sieć 281 placówek dealerskich operujących w 47 stanach. Pierwsza fabryka Volvo Cars w Stanach Zjednoczonych została otwarta latem 2018 roku nieopodal Charleston. Obecnie produkuje modele EX90 oraz S60, posiadając zdolność produkcyjną do 150 000 samochodów rocznie. W ostatnich latach Volvo poczyniło znaczące inwestycje w zakład. Hala produkcji nadwozi oraz lakiernia zostały odnowione i rozbudowane, a dodatkowo fabryka zyskała nowoczesną linię produkcji pakietów akumulatorowych.

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *