Andrea Dovizioso oraz Ducati nie znalazło wspólnego języka i Włoch opuści swoją ekipę po tym sezonie, kończąc aż ośmioletnią współpracę.

Dovizioso dołączył do Ducati w 2013 roku i odegrał kluczową rolę w doprowadzeniu go z powrotem na szczyt. W latach 2016-2020 wygrał 13 wyścigów i przez ostatnie trzy sezony zdobywał tytuł wicemistrza świata.

Scenariusz, w którym Dovizioso pozostałby w Ducati na sezon 2021 wyglądał na prawdopodobny jeszcze na początku roku, lecz rozmowy między obiema stronami utknęły w martwym punkcie podczas pandemii koronawirusa. Ducati chce odejść od wysokich kontraktów w świetle kryzysu finansowego, podczas gdy Dovizioso nie jest skłonny do znacznych cięć płac.

Dovizioso

W czwartek na Red Bull Ring szef Ducati Davide Tardozzi powiedział, że decyzja o przyszłości Dovizioso zostanie podjęta po Grand Prix Styrii w przyszły weekend, jednak po spotkaniu menedżera Dovizioso, Simone Battistelli i Ducati w sobotni poranek, potwierdzono, że Dovizioso podjął decyzję o nie przedłużaniu umowy z zespołem na 2021 rok. Menedżer Dovizioso potwierdził, że Ducati ostatecznie nie złożyło nawet propozycji kontraktu.

 „Poinformowaliśmy dzisiaj Ducati, że Andrea nie zamierza kontynuować pracy przez kilka następnych lat. W praktyce nigdy dotąd nie rozmawialiśmy o części ekonomicznej.  Nie było żadnych propozycji ani negocjacji [ws. kontraktu na 2021 r.; przyp. red.]. Andrea oczywiście zamierza kontynuować jazdę w MotoGP, jeśli znajdzie odpowiedni program i dostanie odpowiednią propozycję.

Battistella dla włoskiego Sky

Battistella powiedział w czerwcu, że roczna przerwa jest opcją dla swojego klienta, gdyby nie otrzymał akceptowalnej oferty dla Ducati, więc i tej ewentualności nie należy wykluczać. Tym bardziej, że jedyną fabryką poza Ducati z wolnym miejscem jest Aprilia, która obecnie czeka na rozstrzygnięcie sprawy dopingowej Andrei Iannone. Dovizioso nie ma więc na ten moment miejsca w MotoGP.

Teraz chcę skupić się na tych mistrzostwach, na tych wyścigach i powiedzmy, że nie czujemy, by warunki były odpowiednie, aby utrzymać się na tym miejscu w przyszłości. Chcę dalej się ścigać, ale aktualnie nie mam żadnego planu B. Ta sytuacja była jednak inna i nie mogłem czekać, aż się on pojawi. Decyzja jest powiązana z sytuacją w Ducati. Podjąłem ją tez i zamierzam skupić się na wyścigach. Rzeczywistość jest taka, że na ten moment nie ma dla mnie miejsca.

Andrea Dovizioso
Dovizioso

Foto. materiały prasowe zespołu; @AndreaDovizioso

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *