Alex Zanardi

Miłośnik motoryzacji i motorsportu. Staram się cieszyć pasją na różne sposoby - od dziennikarstwa, przez amatorską rywalizację na torze, po konstruowanie bolidów w ramach AGH Racing - zespołu Formuły Student.

Alex Zanardi jest przykładem osoby, której nie zatrzymają nawet największe trudności. Włoch wydaje się wygrywać walkę po tragicznym wypadku.

Fanom motorsportu postać Alessandro Zanardiego nie powinna być obca. Włoch pomimo licznych życiowych trudności wielokrotnie pokazywał, że ciężką walką da się przezwyciężyć ograniczenia. Były kierowca Formuły 1 w wypadku w czasie wyścigu serii ChampCar na torze Lausitzring utracił obie nogi. Nie przeszkodziło mu to jednak w powróceniu za kierownicę samochodów wyścigowych oraz innych aktywności sportowych. Alex Zanardi zdobywał liczne medale w igrzyskach paraolimpijskich i regularnie startował za kierownicą samochodów BMW, między innymi gościnnie w DTM. Jak się jednak okazało, wypadek za kierownicą ChampCara nie był ostatnim, który w sposób drastyczny zmienił życie Włocha. W czasie wyścigu rowerowego Obiettivo tricolore 19. czerwca obecnego roku Alexa wyrzuciło z zakrętu na przeciwny pas ruchu, po czym zderzył się czołowo z nadjeżdżającą ciężarówką. Od tego dnia minęło już niemal pół roku, a w tym czasie Zanardi przeszedł liczne operacje. Ostatnie informacje sugerują jednak, że sytuacja wydaje się powoli stabilizować.

Alex Zanardi

Wiadomość ta przekazana została nawet przez oficjalną stronę Formuły 1, co za tym idzie, nie ma tutaj mowy o plotkach. Alex Zanardi przetransportowany miał zostać do szpitala Padua znajdującego się na północy Włoch, bliżej jego domu rodzinnego. Informację tę przekazali lekarze z ośrodka San Raffaele w Milanie.

Alex Zanardi

Pacjent osiągnął stan ogólnej stabilizacji fizyczno-neurologicznej, co umożliwiło przeniesienie do innej placówki szpitalnej wyposażonej we wszystkie niezbędne specjalizacje kliniczne i bliższej domu rodzinnego. Pacjent, który przybył do San Raffaele 24 lipca w stanie ciężkiej niestabilności neurologicznej i ogólnoustrojowej, przeszedł najpierw okres intensywnej resuscytacji, następnie zabiegi chirurgiczne, najpierw w celu usunięcia późnych powikłań pierwotnego urazu, a następnie rekonstrukcję czaszki. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy był również w stanie przejść rehabilitację fizyczną i poznawczą. Cały szpital życzy Alexowi i jego rodzinie przyszłej stopniowej poprawy klinicznej.

Oświadczenie szpitala San Raffaele w Milanie
BMW M4 DTM

Osiągnięcie stabilności przez Alexa nie oznacza jednak, że wkrótce ujrzymy go z powrotem udzielającego się czy to publicznie, a tym bardziej sportowo. Każdy pamięta sytuację Michaela Schumachera, który po feralnym wypadku na nartach w grudniu 2013 wciąż odbywa ukrywaną przed światem rehabilitację. Pozostaje mieć nadzieję, że w przypadku Zanardiego sytuacja nie będzie aż tak drastyczna.

Foto. materiały prasowe BMW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *