Grand Prix Portugalii

Po raz pierwszy od 24 lat w kalendarzu F1 pojawiło się Grand Prix Portugalii. W ten weekend kierowcy będą ścigać się na Algarve.

Podstawowe informacje o Grand Prix Portugalii:

Nazwa toru: Autódromo Internacional do Algarve
Długość toru: 4.653 km
Liczba okrążeń Grand Prix: 66
Ostatni zwycięzca: brak
Rekord toru (wyścig): brak
Rekord toru (kwalifikacje): brak

Ponownie padok Formuły 1 zawita na nowym dla siebie torze. Tym razem padło na Autódromo Internacional do Algarve położone pod miastem Portimao w przepięknym dystrykcie Faro. Nadchodzące Grand Prix Portugalii będzie siedemnastym w historii. Tor wybudowano w 2008 roku i wyróżniają go spore zmiany wysokości i kierowcy chwalili projekt za styl podobny do starszych torów, jak Nurburgring lub Spa-Francorshamps. Budowa obiektu kosztowała 195. milionów Euro i cały kompleks zawiera również pięciogwiazdkowy hotel, tor kartingowy, park technologiczny, centrum sportowe oraz apartamenty. W przeszłości odbywały się tu wyścigi GP2, serii Le Mans, czy też A1GP, która była swoim pucharem świata w wyścigach, ponieważ zespoły były powiązane z poszczególnymi krajami. Formuła 1 nie jest jedyną dużą serią, jaka pojawi się na Algarve. Na torze położonym pod Portimao odbędzie się także finałowa runda obecnego sezonu MotoGP.

Autódromo Internacional do Algarve

Niestety przed dwunastą z siedemnastu rund obecnego sezonu Formuły 1 sytuacja tytułu mistrzowskiego jest już praktycznie rozstrzygnięta. 69 punktów to zbyt duża strata do kierowcy o klasy Lewisa Hamiltona i Valtteri Bottas może się jedynie zająć obroną tytułu wicemistrza przed Maxem Verstappenem. Ciekawiej za to prezentuje się walka o ostatni stopień podium wśród konstruktorów. Ostatnio doszło do przetasowania i to Racing Point wysunęło się na prowadzenie. McLaren traci do nich cztery oczka, a sześć oczek za ekipą Lawrence’a Strolla czai się Renault, które zdobyło ostatnio swoje pierwsze podium po powrocie do sportu.

Poprawki w bolidach

Najprawdopodobniej jedyną znaczącą zmianą w bolidach będzie nowy dyfuzor w Ferrari. Włosi przygotowują się pod przemodelowanie tyłu przy użyciu tokenów w przerwie pomiędzy sezonami i nowy dyfuzor ma popchnąć rozwój samochodu w dobrym kierunku.

Raport pogodowy przed Grand Prix Portugalii

Po wręcz arktycznym Nurburgrinu czeka nas lekkie ocieplenie. Temperatury mają oscylować w okolicy 20 stopni i weekend w większości ma być suchy. Niewiadomą pozostaje niedziela. Wtedy w godzinach wyścigu prognozuje się lekkie opady deszczu oraz silny wiatr, który ma wpływ na zachowanie bolidu m.in. na dohamowaniach.

Autódromo Internacional do Algarve

Rozkład jazdy:

Grand Prix Portugalii sesje

Foto. materiały prasowe F1; Łączy Nas F1

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *