Grand Prix Abu Zabi

Pora zakończyć ten szalony sezon. Pandemia spowodowała, że przybrał on inny wymiar niż zwykle, lecz kończymy tradycyjnie Grand Prix Abu Zabi.

Podstawowe informacje o Grand Prix Abu Zabi

Nazwa toru: Yas Marina Circuit
Długość toru: 5.554 km
Liczba okrążeń: 55
Ostatni zwycięzca: Lewis Hamilton (Mercedes)
Rekord toru (wyścig): Lewis Hamilton, 1:39.283 (Mercedes,2019)
Rekord toru (kwalifikacje): Lewis Hamilton, 1:34.779 (Mercedes, 2019)

Przed nami finał szalonego sezonu 2020. Co prawda nie działo się zbyt wiele w kwestii mistrzostwa, gdzie tytuł pewnie zgarnął Lewis Hamilton, lecz ilość ciekawych wyścigów, powrotów na podium oraz sam fakt, że aż 13 różnych kierowców w tym roku mogło skosztować szampana, pokazuje, że działo się mnóstwo. Ostatni rozdział zostanie już tradycyjnie napisany na torze Yas Marina podczas Grand Prix Abu Zabi. A co na nas czeka na wyspie Yas? Przede wszystkim Lewis Hamilton wraca do Mercedesa, a George Russell do Williamsa. Dobrze widzieć, że 7-krotny mistrz świata jest zdrowy, lecz chyba każdy chciałby zobaczyć Russella w W11.

Yas Marina to dość kręty i szybki tor. Na kierowców czeka sporo zakrętów o kącie 90 stopni, a jedyne okazje na manewry wyprzedzania to dohamowania do zakrętów 8 oraz 11, gdzie mamy strefy DRS. Grand Prix Abu Zabi nie słynie ze świetnych wyścigów. W ostatnich latach mamy jedną wielką loterię. Raz trafi się absolutnie nieciekawa procesja, a innym razem możemy ujrzeć świetną walkę. W pamięć zapadają wyścigi z roku 2010, gdzie Fernando Alonso nie mógł sobie poradzić z Witalijem Pietrowem, co pozwoliło Sebastianowi Vettelowi zdobyć pierwszy tytuł mistrza świata. W pamięci pozostają też takie wydarzenia jak zwycięstwo Kimiego w 2012, pierwsze mistrzostwo Mercedesa w 2014, walkę Hamiltona z Rosbergiem w 2016, a także pożegnanie Fernando Alonso w 2018. Hiszpan postanowił jednak powrócić do Formuły 1 i będzie się ścigać w barwach Alpine F1 Team, a podczas tego weekendu zobaczymy go za kółkiem mistrzowskiego Renault R25. To za kierownicą tego bolidu napędzanego potężną jednostką V10 Fernando triumfował w klasyfikacji kierowców.

Grand Prix Abu Zabi

Przed nami także ostatni akt walki o trzecie miejsce wśród konstruktorów. Realnie odbywa się ona pomiędzy Racing Point, a McLarenem. Podwójne podium i zwycięstwo dla stajni z Silverstone pozwoliło im odwrócić karty i wyjść na dziesięciopunktowe prowadzenie, co nie jest stratą ogromną, lecz ekipa z Woking potrzebuje naprawdę mocnego wyniku, aby ją odrobić.

Raport pogodowy przed Grand Prix Abu Zabi

Chyba nikogo nie zaskoczę, mówiąc, że szanse na opady są bliskie zeru. Sytuacja w Abu Zabi wygląda podobnie jak w Bahrajnie i deszcz pada tutaj niezwykle rzadko.

Plan weekendu

Grand Prix Abu Zabi

Foto. materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *