Sprint kwalifikacyjny na Silverstone

Prezes Formuły 1 Stefano Domenicali przedstawił plany na przyszłość dotyczące testowanego w tym sezonie nowego formatu rywalizacji.

W tym sezonie Grand Prix Wielkiej Brytanii stało się poligonem doświadczalnym do testów eksperymentalnego formatu weekendu. W roli kulminacyjnego punktu sobotnich zmagań trzyczęściową czasówkę zastąpił sprint kwalifikacyjny na dystansie 100 km. Miesiąc przed kolejnymi testami na Monzy, Stefano Domenicali zdradził dalsze plany serii dotyczące nowego sposobu rywalizacji.

Stefano Domenicali potwierdził, że trzeci sprint odbędzie się w Brazylii

Następca Chase’a Carey’a poinformował, że trzeci tegoroczny sprint kwalifikacyjny odbędzie się w trakcie Grand Prix Brazylii. Już w kwietniu eliminacja na Autódromo José Carlos Pace była przymierzana do roli gospodarza testowanego formatu, lecz oficjalne potwierdzenie nastąpiło dopiero teraz. Po udanym debiucie nowego układu weekendu w Zjednoczonym Królestwie, włodarze sportu mogą wiązać spore nadzieje także z rundą na torze Interlagos. Prezes i Dyrektor Zarządzający Formuły 1 nie ukrywał, że eksperymentalny weekend na Silverstone okazał się sukcesem również pod względem komercyjnym.

Na tę chwilę mogę przyznać, że po pierwszym sprincie na Silverstone otrzymaliśmy naprawdę pozytywne reakcje ze strony kierowców, zespołów oraz mediów. Promotorzy również byli zadowoleni, gdyż każdego dnia mogliśmy zaproponować coś nowego. (…) W efekcie pierwszy sprint zdecydowanie się udał, przyciągając zainteresowanie mediów, stacji TV i naszych partnerów. (…) Widzimy również pozytywny wpływ na nasze finanse.

Stefano Domenicali
Stefano Domenicali

Z deklaracji byłego szefa Ferrari wynika, że Formuła 1 jest gotowa, aby wprowadzić wyścigi sprinterskie na stałe. Zwolenników tradycyjnych kwalifikacji pragniemy uspokoić – sprinty pojawią się tylko w niektóre weekendy. Domenicali zdradził, że trwają prace nad specjalnym formatem, przeznaczonym dla wybranych klasycznych rund sezonu. Na ten moment wiadomo, że w puli znajdą się wyjątkowe nagrody, a całość jest przygotowywana we współpracy z Crypto.com. Platforma kryptowalut przy okazji GP Wielkiej Brytanii zadebiutowała w roli globalnego partnera F1. Więcej szczegółów zostanie ujawnionych jeszcze w tym miesiącu, przed weekendem na torze Spa-Francorchamps. Drugi sprint kwalifikacyjny odbędzie się już 11 września podczas Grand Prix Włoch. Trzeci i ostatni test zaplanowano na 6 listopada, w sobotę przed wyścigiem na torze Interlagos.

Sprint kwalifikacyjny na Silverstone

fot. oficjalne materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *