Redaktor | Fotograf

Wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Pod maską Rolls Royce’ów gościły silniki V12, jednak teraz się to zmieni. Brytyjska marka zapowiedziała swój pierwszy model, który będzie napędzany energią elektryczną. Spectre ma trafić na rynek w 2023 roku. Będzie to pierwszy tak luksusowy model na prąd.

Rolls Royce kojarzy się przede wszystkim z konserwatywnym luksusem. Przepych i ekskluzywność mają być widoczne wszędzie, także pod maską. Dlatego więc, do tej pory samochody produkowane w Goodwood miały pod maską ogromne jednostki V12. Wraz z postępującą elektryfikacją pojawiły się jednak pierwsze problemy. Jak spełnić normy emisji spalin, a także jak zachować wyjątkowość modelu. Rolls-Royce właśnie zapowiedział, że do 2023 roku poradzi sobie z nimi i zaprezentuje własny samochód elektryczny o nazwie Spectre.

Rolls Royce zapowiada swój pierwszy model elektryczny - debiut w 2023

Rolls Royce w zapowiedzi nie tylko poinformował nas o nowym samochodzie, ale także pokazał kilka zdjęć prototypu używanego w celu testów. Jest on bardzo podobny do Wraitha. Co ciekawe, auto nie będzie korzystało z platformy BMW, a z autorskiej platformy Brytyjczyków. Korzysta z niej Cullinan, Phantom i nowy Ghost. Egzemplarz testowy Spectre utrzymuje charakterystyczne dla Rolls Royce’a cechy. Ma więc długą maskę, opływowy kształt dachu i drzwi otwierane w drugą niż zazwyczaj stronę.

Bardzo możliwe, że Spectre zastąpi w gamie producenta model Wraith. Stąd krótka droga do wprowadzenia elektrycznej odmiany cabrio i zastąpienia Dawna. Te dwa modele są aktualnie najstarszymi w gamie brytyjskiego producenta, więc tym bardziej Spectre może się okazać ich następcą. Niestety, nie są jeszcze znane żadne szczegóły dotyczące układu elektrycznego samochodu. Z pewnością osiągnięcie mocy silnika V12 nie będzie dużym problemem dla brytyjskiej marki. Powinien on być wręcz jeszcze mocniejszy i posiadać napęd na 4 koła. Oficjalna prezentacja modelu Spectre ma odbyć się w 2023 roku. Do tego czasu, Rolls Royce dalej będzie produkował jedynie auta z silnikami V12. Z pewnością pojawią się też ciekawe limitowane samochody, takie jak Boat Tail.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *