Miguel Oliveira zdeklasował rywali i pewnie zwyciężył w Grand Prix Portugali. Podium uzupełnili Jack Miller oraz Franco Morbidelli.

Po zgaśnięciu świateł zawodnicy ruszyli do ostatniego wyścigu w tym sezonie. Świetnie wystartował Miguel Oliveira, który wyjechał z pierwszego zakrętu na pozycji lidera. Bardzo dobry start także zaliczył Joan Mir, Hiszpan awansował z dwudziestej pozycji na dwunastą. Po pierwszym okrążeniu wycofał się z rywalizacji Pecco Bagnaia. Okazało się, że w trzecim zakręcie doszło do kontaktu między Włochem, a Joanem Mirem. Hiszpan uderzył motocyklem w rękę zawodnika Pramac Ducati i to spowodowało wycofanie się Bagnaii z rywalizacji. Okrążenie później doszło w tym samym zakręcie do podobnego kontaktu między Mirem, a Zarco. Mir po tym kontakcie spadł na pozycję dziewiętnastą.

Na okrążeniu dziesiątym byliśmy świadkami genialnej walki między Fabio Quartararo, a Takaakim Nakagami o dziewiąte miejsce. Ostatecznie to Japończyk wyszedł z tego zwycięsko. Francuz na kolejnych kółkach stracił pozycję na rzecz Dovizioso i Marqueza. Dovizioso na piętnastym okrążeniu wyprzedził Alexa Rinsa i Takaakiego Nakagamiego, awansując tym samym na ósmą lokatę. Joan Mir nie mógł zaliczyć tego wyścigu do udanych. Sobotnie kwalifikacje poszły fatalnie, a w z wyścigu ostatecznie się wycofał z powodu problemów z motocyklem.

Andrea Dovizioso kontynuował swoją szarżę, najpierw wyprzedził Stefana Bradla, a na następnym kółku (21) awansował przed Johanna Zarco i Cala Crutchlowa. Tym samym Włoch znalazł się na pozycji szóstej. I na tej pozycji też skończył w wyścigu. Na ostatnim okrążeniu Jack Miller zrewanżował się Franco Morbidelliemu, za drugi wyścig w Walencji, wyprzedzając go w ostatnim sektorze i awansując na P2.

Do mety niezagrożony na pierwszym miejscu dojechał Miguel Oliveira. Oliveira w ten sposób zwyciężył po raz drugi w tym sezonie i zakończył go na dziewiątym miejscu z dorobkiem 125 punktów. Podium uzupełnili Miller i Morbidelli, który tym samym zdobył tytuł Wicemistrza Świata i zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji zawodników niezależnych. Czwarty dojechał Pol Espargaro, a piąty Takaaki Nakagami.

Oliveira

Klasyfikacja końcowa

Po tej rundzie dużo się zmieniło we wszystkich klasyfikacjach. Jack Miller dzięki świetnemu rezultatowi w Portimao zakończył ten sezon na siódmej pozycji i drugiej w klasyfikacji zawodników niezależnych. Natomiast Ducati zdobyło tytuł Mistrza wśród konstruktorów. Bardzo słaby wyścig zaliczyli Maverick Vinales i Fabio Quartararo. Hiszpan spadł ostatecznie o dwie pozycje w klasyfikacji i skończył na szóstym miejscu z dorobkiem 132 punktów. Quartararo po pierwszych dwóch rundach był koronowany przez większość na mistrza tego sezonu. Ostatecznie Francuz zakończył ten sezon na odległej, ósmej pozycji ze 127 punktami. Andrea Dovizioso i Pol Espargaro po świetnym dla nich wyścigu awansowali w klasyfikacji kolejno na czwarte i piąte miejsce. Alex Rins pomimo kiepskiej rundy skończył na trzeciej lokacie. Pierwszą dziesiątkę w klasyfikacji zamknął Takaaki Nakagami, co ciekawe Japończyk ani razu nie stanął na podium.

Miejmy nadzieje, że przyszły sezon odbędzie się w miarę normalnie i nie zabraknie na nim kibiców, czy też wielkiego nieobecnego w tym sezonie, Marca Marqueza.

Foto. materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *