Redaktor | Fotograf

BMW Vision Neue Klasse X to najnowsza zapowiedź przyszłości motoryzacji według Bawarczyków. Jak nietrudno się domyślić, tym razem przybrała ona formę elektrycznego SAV-a. Pierwszy model przygotowany do produkcji według nowej filozofii ma pojawić się na rynku już w 2025 roku. Będzie on niemałą rewolucją, dzięki czemu BMW chce osiągnąć przewagę nad konkurencją.

Elektryczne SUV-y to pieśń przyszłości. Czy chcemy, czy nie, pora się do tego przyzwyczaić. Producenci starają się jednak udowodnić, że faktycznie jest to właściwa droga. BMW Vision Neue Klasse X to zapowiedź nowej generacji Sports Activity Vehicle, która ma przynieść rewolucję pod każdym względem. W przeciwieństwie do pokazanej w zeszłym roku limuzyny Neue Klasse jest to zapowiedź aut z linii X. Nie jest to jednak zapowiedź odległej przyszłości. Pierwszy model oparty o nową filozofię ma trafić na drogi już w 2025 roku. Jednak co jeszcze zapowiada nowy prototyp?

BMW Vision Neue Klasse X stawia na minimalizm. Mocna prezencja samochodu studyjnego to również zasługa nowej stylistyki przodu modeli BMW X. Pionowo ustawione moduły diodowe są nową interpretacją typowej sygnatury świetlnej BMW. Jest to zdecydowane odejście od dotychczasowej stylistyki z dużymi wlotami i ogromnym grillem. Pośrodku przodu znajduje się atrapa chłodnicy BMW o trójwymiarowej rzeźbie i pionowych, podświetlanych konturach. Reflektory i atrapa chłodnicy tworzą razem pokaz świetlny aktywowany podczas zbliżania się do pojazdu i kontynuowany we wnętrzu. Duże powierzchnie szyb i panoramiczny szklany dach tworzą wrażenie lekkiej, przestronnej przestrzeni uzupełnionej o tekstylia w ciepłych kolorach.

Również tył prezentuje się mocno i atletycznie. Lampy tylne rozciągnięte mocno do środka stanowią poziomą interpretację typowego dla BMW kształtu litery L. Ich wydrukowane w 3D elementy mają indywidualnie sterowane natężeniem światła pozwalające uzyskać szczególnie wyrazisty efekt głębi.

Również wnętrze otrzyma wiele rewolucyjnych rozwiązań. Nowa kierownica z przyciskami wielofunkcyjnymi, wyświetlacz centralny z intuicyjną obsługą dotykową i BMW Panoramic Vision wraz z ulepszonym sterowaniem głosowym inteligentnego asystenta osobistego BMW zapewniają łatwą i intuicyjną interakcję między kierowcą a samochodem. W obecnych czasach jest to priorytet dla wielu producentów. Kolejne możliwości indywidualizacji oferuje prezentowany po raz pierwszy Personal Sound Experience z nowym HYPERSONX WHEEL. Dzięki tej cyfrowej funkcji pasażerowie mogą cieszyć się swoją ulubioną ścieżkę dźwiękową towarzyszącą każdej podróży. Wiele materiałów we wnętrzu pochodzi z recyklingu.

Technologicznie BMW Neue Klasse Vision X również skorzysta z nowych rozwiązań. Ogniwa akumulatorów mają mieć aż o 20% większą gęstość energii. Przejście na zasilanie 800 V pozwoli z kolei na skrócenie czasu ładowania aż o 30%. Według zapewnień producenta, zasięg osiągany dzięki nowej architekturze ma być aż o 30% większy w porównaniu z dotychczasowymi modelami. Nowy model będzie produkowany w fabryce BMW w Debreczynie na Węgrzech. Wraz z początkiem produkcji Neue Klasse w 2025 roku będzie to pierwszy zakład produkcyjny samochodów BMW na świecie w całości zasilany energią generowaną bez paliw kopalnych.  

Fot. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *