Max Verstappen

Max Verstappen odniósł łatwe zwycięstwo w sobotnim sprincie i ruszy z pierwszego pola do niedzielnego wyścigu o Grand Prix Austrii.

Piąty w historii Formuły 1 sprint kwalifikacyjny rozpoczął się od wpadki Alpine – mechanicy zapomnieli o zdjęciu koców grzewczych z opon Fernando Alonso. Podczas gdy Max Verstappen i spółka wyruszyli do okrążenia rozgrzewkowego, samochód Hiszpana zepchnięto do alei serwisowej. Problemy dotknęły także Guanyu Zhou – tuż przed polami startowymi w bolidzie Alfy Romeo zgasł silnik. Zarządzono kolejne kółko formujące, Chińczyk ponownie uruchomił samochód i dołączył do kolejki, lecz zespół poprosił go o start z alei serwisowej.

Kolizja w pierwszym zakręcie

Pozostała osiemnastka ruszyła do sprintu z pól startowych. Max Verstappen mimo ataków Carlosa Sainza zachował prowadzenie, z tyłu stawki doszło do kolizji Lewisa Hamiltona z Pierre’m Gasly. Nie miała ona poważnych konsekwencji dla obu bolidów pomimo faktu, że Francuz na moment nawet wzbił się w powietrze. Jeszcze na pierwszym okrążeniu Leclerc odebrał Sainzowi drugie miejsce, startujący ze środka stawki Sergio Perez przebił się na ósmą pozycję. Kevin Magnussen podjął nieudaną próbę odebrania piątej lokaty Estebanowi Oconowi.

Pojedynek kierowców Ferrari

Na szóstym kółku Sainz próbował odegrać się Leclerkowi, atak w zakręcie nr 3 nie zakończył się jednak powodzeniem. Okrążenie później Hiszpan na moment znalazł się przed Monakijczykiem, lecz przestrzelił dohamowanie i mimo kolejnego ataku w czwórce pozostał na trzeciej pozycji. 5 sekund kary za wypchnięcie poza tor Lando Norrisa otrzymał Alex Albon. Z bratobójczej walki kierowców Haasa skorzystał Sergio Perez, wyprzedzając Micka Schumachera, a następnie Kevina Magnussena. Meksykanin kontynuował swój marsz w górę stawki i ruszył w pogoń za piątym Estebanem Oconem.

Kolizja Vettela i Latifiego

Na 11. kółku Sebastian Vettel wylądował na żwirowym poboczu po kontakcie z Nicholasem Latifim. Okrążenie później Perez wyprzedził Ocona i oznaczało to, że zyskał już osiem lokat w porównaniu z pozycją startową. Zyskanie jednej z nich było zasługą kłopotów Fernando Alonso, który ostatecznie nie przystąpił do sprintu. Druga połowa rywalizacji stała pod znakiem walki Lewisa Hamiltona z Mickiem Schumacherem o 8. miejsce, premiowane jednym punktem. Syn siedmiokrotnego mistrza świata przez kilka okrążeń znakomicie bronił się przed Brytyjczykiem, lecz po wypadnięciu z okna DRS za Magnussenem ustąpił mu na 21. okrążeniu. Ze względu na uszkodzenia samochodu, Sebastian Vettel został poproszony o zjechanie do boksów.

Max Verstappen

Max Verstappen bez żadnych problemów utrzymał prowadzenie i dopisał do swojego dorobku kolejnych 8 punktów, jako pierwszy przekraczając linię mety. Podium uzupełnili Charles Leclerc i Carlos Sainz. Na punktowanych pozycjach znaleźli się także Russell, Perez, Ocon, Magnussen i Hamilton.

Foto. oficjalne materiały prasowe serii; F1

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *