Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Nissan Juke, kultowy miejski crossover marki, jest teraz dostępny w wersji wyposażonej w zaawansowany napęd hybrydowy, zapewniający jeszcze wyższe osiągi oraz lepszą wydajność.

Juke Hybrid został wyposażony w hybrydowy zespół napędowy o wielu trybach pracy charakteryzujący się wydajnością i responsywnością oraz zapewniający harmonijne wrażenia z jazdy. Kierowcy i pasażerowie docenią rozruch odbywający się wyłącznie w trybie elektrycznym, angażujące właściwości jezdne oraz wyjątkowo niskie zużycie paliwa, możliwe dzięki inteligentnej, wielotrybowej skrzyni biegów, wydajnemu hamowaniu z odzyskiem energii oraz mocnemu akumulatorowi. Najważniejszym celem przyświecającym twórcom nowego hybrydowego zespołu napędowego było dopasowanie go do zwinnej i dynamicznej charakterystyki modelu Juke, która zdobyła uznanie kierowców wersji z silnikiem spalinowym.

Nissan Juke Hybrid - zelektryfikowana nowość w ofercie

Wrażenia z jazdy jak w samochodzie elektrycznym

Tradycyjne układy hybrydowe oferują pozbawione emocji wrażenia z jazdy wynikające z połączenia silnika spalinowego z napędem akumulatorowym, natomiast inteligentny zespół napędowy modelu Juke Hybrid został dostrojony tak, by zmaksymalizować dystans pokonywany w trybie elektrycznym, co kierowcy cenią sobie najbardziej. Kluczowym celem konstruktorów Nissana było zmniejszenie częstotliwości wyłączania i rozruchu silnika spalinowego, przez wiele osób uznawanych za uciążliwe i irytujące. Dzięki temu zabiegowi zwiększono przyjemność z jazdy oraz zoptymalizowano wydajność układu.

Wydajny silnik spalinowy dzięki synergii w ramach Aliansu

Przechodząc do szczegółów czyniących układ napędowy modelu Juke Hybrid tak wyjątkowym, należy wspomnieć o wiedzy i doświadczeniu, które są świadectwem połączonych sił inżynieryjnych Aliansu. W skład zespołu napędowego wchodzi opracowany przez Nissana, zaawansowany technicznie silnik spalinowy nowej generacji, zaprojektowany specjalnie do pracy w układzie hybrydowym. Rozwija moc 69 kW (94 KM) i oferuje moment obrotowy do 148 Nm.

Z kolei za napęd elektryczny odpowiada dostarczony przez Nissana silnik elektryczny o mocy 36 kW (49 KM) i momencie obrotowym 205 Nm. Z Renault pochodzą natomiast: 15‑kilowatowy wysokonapięciowy prądnico-rozrusznik, falownik oraz chłodzony cieczą akumulator o pojemności 1,2 kWh, a także innowacyjna skrzynia biegów. Zespół ten rozwija moc o 25% większą niż aktualnie stosowany w modelu Juke silnik benzynowy, przy oszczędności w zużyciu paliwa dochodzącej do 40% w cyklu miejskim oraz do 20% w cyklu mieszanym (dane w trakcie homologacji).

Nissan Juke Hybrid - zelektryfikowana nowość w ofercie

Inteligentna automatyczna skrzynia biegów

Ważnym elementem zapewniającym przyjemność z jazdy Nissanem Juke Hybrid jest zaawansowana przekładnia o wielu trybach pracy i obniżonym tarciu wewnętrznym, która umożliwia optymalne wykorzystanie mocy napędowej silnika elektrycznego, spalinowego lub obu jednocześnie.

Przy zwalnianiu silnik elektryczny działa jak generator, zamieniając energię kinetyczną na elektryczną. Jest ona magazynowana w akumulatorze zasilającym napęd hybrydowy. Zaawansowany układ hamulcowy łączy hamowanie z odzyskiem energii z tradycyjnym hamowaniem mechanicznym poprzez tarcie, zapewniając efektywne gospodarowanie energią przy zachowaniu odczucia naturalnego działania pedału hamulca. Kierowca nawet nie zauważa współpracy między dwoma układami – pedał działa nieprzerwanie dając intuicyjne odczucia.

Zmiany w nadwoziu

Juke w wersji hybrydowej zachował stylistkę sportowego coupé-crossovera. Zadbano o każdy detal – liczne drobne zmiany służą optymalizacji efektywności aerodynamicznej oraz podkreśleniu, że Juke Hybrid to samochód zelektryfikowany. Na przednich drzwiach i pokrywie bagażnika umieszczono emblematy „Hybrid”. Na osłonie chłodnicy modelu Juke Hybrid znalazło się nowe logo Nissana oraz błyszcząca czarna listwa wzdłuż linii styku z pokrywą silnika, nawiązująca do motywu znanego z innych zelektryfikowanych Nissanów.

Sama osłona wlotu powietrza ma strukturę siatkową, a niższe zapotrzebowanie na chłodzenie komory silnika w wersji hybrydowej pozwoliło na zmniejszenie otworów, którymi przepływa powietrze i zapewniło lepsze parametry aerodynamiczne. Zmiany poprawiające przepływ powietrza zostały zastosowane także w dolnej części nadwozia, pod zderzakiem. W wersji hybrydowej dodano żaluzję w osłonie chłodnicy, która automatycznie otwiera lub zamyka dopływ powietrza chłodzącego w zależności od potrzeb, zmniejszając w miarę możliwości opór stawiany przez powierzchnię czołową samochodu.

Zmieniony kształt spojlera nad tylną szybą poprawia przepływ powietrza za samochodem. Zmodyfikowano i przesunięto również wyprofilowania przy przednich kołach, a pod tylną osią zastosowano dodatkową osłonę, poprawiając charakterystykę aerodynamiczną w tej części samochodu. Te drobne, ale istotne zmiany pozwoliły zmniejszyć emisję CO2 o około 2 g/100 km, co jest odzwierciedleniem ambicji Nissana w dziedzinie poprawy wydajności.

W Nissanie Juke Hybrid wprowadzone zostały też nowe, dwukolorowe 17‑calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich (dostępne również w wersjach z napędem spalinowym) oraz dwukolorowe obręcze o średnicy 19 cali, podobne do tych z modelu Ariya, zapewniające atrakcyjniejszy wygląd i odpowiednie właściwości aerodynamiczne.

Nissan Juke Hybrid - zelektryfikowana nowość w ofercie

Zmiany we wnętrzu

Prawa tarcza zespołu wskaźników jest prędkościomierzem, a lewa to wskaźnik mocy, którego wskazówka przemieszcza się między polami „charge” (ładowanie), gdy energia jest odzyskiwania podczas wytracania prędkości, „eco”, gdy napęd działa w trybie elektrycznym, oraz „power” (moc), gdy silniki benzynowy i elektryczny pracują jednocześnie. W dolnej sekcji lewej tarczy znajduje się też wskaźnik naładowania akumulatora.

Schemat przepływu energii można wyświetlić na 7‑calowym ekranie pomiędzy zegarami na zestawie wskaźników. Czytelna i przejrzysta animacja pozwala kierowcy zrozumieć zasadę i sposób działania układu napędowego samochodu. Przycisk funkcji e‑Pedal znajduje się w konsoli środkowej, za przyciskiem elektrycznego hamulca postojowego, a przycisk aktywujący tryb w 100% elektryczny kierowca jest pomiędzy środkowymi kratkami nawiewu. Po włączeniu funkcji e‑Pedal i EV odpowiednia informacja pojawia się na dole ekranu zespołu wskaźników.

Bagażnik ma pojemność 354 litrów, czyli tylko o 68 litrów mniej w porównaniu z wersją spalinową, ze względu na obecność akumulatora o pojemności 1,2 kWh. Po złożeniu tylnej kanapy bagażnik pozostaje największym w swojej klasie (1237 l). Nie zmieniła się także ilość miejsca z tyłu na wysokości kolan (553 mm).

Źródło: informacja prasowa producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *