Maverick Vinales zwyciężył w niesamowitej walce o Pole Position z Fabio Quartararo. Pierwszą linię uzupełnił Francesco Bagnaia.

Maverick Vinales trafił z piekła na Sachsenringu do nieba w Assen. Tydzień temu Hiszpan startował z przedostatniego pola. Dzisiaj natomiast zawodnik Yamahy wygrał i ustanowił nowy rekord toru.

Przebieg Q1

W pierwszej sesji kwalifikacyjnej ujrzeliśmy dość niespodziewanie wielu bardzo mocnych zawodników, takich jak Johann Zarco, Francesco Bagnaia. Marc Marquez przyzwyczaił nas w tym sezonie do tego, że czeka na innych zawodników i dopiero wtedy jedzie pomiarowe kółko. Tym razem Hiszpan postanowił inaczej. Zawodnik Repsol Hondy jako pierwszy pojawił się na torze. Zarco dość niefortunnie znalazł się w Q1, na domiar złego przy jego pierwszym okrążeniu pomiarowym doszło do awarii. Francuz zwolnił i zjechał z toru. Zawodnik Pramaca dojechał potem do boksu, a mechanicy rozpoczęli naprawę motocykla.

Po pierwszych kółkach na dwóch miejscach premiowanych awansem znaleźli się Pecco Bagnaia i Jorge Martin. Poważne problemy miał także brat Marca Marqueza, Alex Marquez. Hiszpan przejechał cztery okrążenia i wszystkie były unieważnione. Na niecałe pięć minut przed końcem Q1 zawodnicy ponownie znaleźli się na torze. Mechanikom Zarco udało się rozwiązać problem i Francuz wyjechał na tor. Za zawodnikiem Pramaca postanowili się podholować Iker Lecuona i bracia Marquez. Pierwszy czas Francuza nie był najlepszy. Prowadzenie w tym małym pociągu przejął Lecuona, którego ścigał Marc Marquez. Niestety zawodnik Repsol Hondy popełnił błąd i zaliczył upadek. Johann Zarco na kilka sekund przed końcem rozpoczął trzecie kółko. Francuz pojechał maksymalnie skupiony i wykręcił pierwszy czas. Johann Zarco i Pecco Bagnaia awansowali do Q2. Marc Marqez przez upadek i brak poprawy czasu spadł aż na dwudzieste miejsce. Hiszpan wystartuje pozycję wyżej niż Vinales tydzień temu.

Przebieg Q2

Od początku Q2 było wiadome, że to zawodnicy Monster Yamahy będą walczyć o Pole Position. Vinales i Quartararo szybko zajęli pierwsze dwie pozycje. Quartararo ustanowił nowy rekord toru i wydawało się, że to on wygra kwalifikacje. Jednak Vinales pojechał niesamowite kółko i pobił czas Francuza o jedną dziesiątą. Lider klasyfikacji generalnej nie znalazł odpowiedzi i przegrał z Vinalesem. O trzecie miejsce walczyli Takaaki Nakagami, Pecco Bagnaia i Johann Zarco. Ostatecznie to Włoch uzyskał trzeci czas. Nakagami skończył czwarty, a Zarco piąty.

Maverick Vinales

Foto. materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *