Jorge Martin zwyciężył w kwalifikacjach po raz trzeci w tym sezonie. Hiszpan zdobył drugie Pole Position z rzędu na torze Red Bull Ring.

Jorge Martin dość niespodziewanie znalazł się w Q1. Hiszpan od samego początku pierwszej sesji kwalifikacyjnej kręcił jednak czasy poniżej 1:24. Pierwsze okrążenie zawodnika ekipy Pramac to 1:23.556, czyli o siedem dziesiątych lepiej od rezultatu Alexa Marqueza. W początkowej fazie czasówki trzecie miejsce należało do Valentino Rossiego. Na następnym kółku Martin poprawił się w pierwszym sektorze, ale w drugim popełnił błąd i nie zdołał bardziej uciec rywalom. Na drugie miejsce tymczasem wskoczył Alex Rins z czasem 1:23.781. Trzecie okrążenie Jorge Martina było już bezbłędne, co dało mu kolejne dwie dziesiąte przewagi. Na cztery minuty przed końcem zawodnicy po raz ostatni wyjechali na tor, aby powalczyć o awans do Q2. Jorge Martin nie odpuszczał i poprawił się o kolejne półtorej dziesiątej. Na drugie miejsce awansował Miguel Oliveira z fabrycznej ekipy KTM-a. Portugalczyk wykręcił czas 1:23.365, tuż przed trzecim Alexem Rinsem.

Jorge Martin

Przebieg Q2

Po pierwszych kilku minutach na prowadzeniu znaleźli się zawodnicy Pramac Ducati, na pierwszym miejscu Martin, a na drugim Johann Zarco. Gdy większość zawodników zjechała już do boksów, fenomenalne okrążenie pojechał osamotniony w ten weekend Fabio Quartararo. Francuz zakończył kółko z czasem o ponad trzy dziesiąte lepszym od Jorge Martina. Na trzecie miejsce awansował Pecco Bagnaia, który początkowo miał problem z przejechaniem czystego okrążenia.

Zawodnicy pojawili się na torze po raz drugi na niecałe cztery minuty przed końcem, wtedy rozpoczęła się ostateczna walka o Pole Position do Grand Prix Austrii. Wszyscy przygotowali swoje najlepsze próby na sam koniec rywalizacji. Marc Marquez awansował na czwarte miejsce, ciekawe jest to, że Jack Miller holował się za Hiszpanem, a i tak uzyskał gorszy rezultat. Fabio Quartararo, już nic więcej nie wyczarował ze swojej Yamahy, natomiast Johann Zarco i Jorge Martin zdołali jeszcze podkręcić tempo. Francuz uzyskał ostatecznie czwarty czas, a Jorge Martin po raz kolejny pokonał wszystkich i zdobył Pole Position do Grand Prix Austrii. Hiszpan uzyskał czas lepszy od Fabio Quartararo o 24 tysięczne sekundy. Pierwszą trójkę uzupełnił Francesco Bagnaia, tuż przed wcześniej wspomnianymi Zarco, Marquezem i Millerem.

Fot. materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *