Imola

Po dwóch nieplanowanych wizytach Formuła 1 zadomowiła się w Emilii-Romanii. Tor Imola pozostanie w kalendarzu mistrzostw świata do 2025 roku.

Tor Autodromo Enzo e Dino Ferrari powrócił do Formuły 1 po 14 latach przerwy w 2020 roku. Wówczas przetestowano eksperymentalny format weekendu – ówczesna stawka kierowców miała wówczas jedynie jeden trening w sobotę, aby jak najlepiej przygotować się do kwalifikacji. Podobnie, jak eliminacje w Niemczech i Portugalii, wyścig na torze Imola został włączony do kalendarza z powodu pandemii koronawirusa. Z tego samego powodu Włosi organizowali wyścig również rok później, tym razem jako drugą rundę w kalendarzu, już w standardowym formacie weekendu.

Oba wcześniej nieplanowane wyścigi okazały się sukcesem (choć nieco inne zdanie na ten temat może mieć George Russell) i przedstawiciele królowej motorsportu porozumieli się z włodarzami obiektu w Emilii-Romanii w sprawie organizacji kolejnej eliminacji w sezonie 2022, jako zastępstwo za anulowane GP Chin. Teraz potwierdzono, że oldschoolowy obiekt w pobliżu Bolonii pozostanie w kalendarzu mistrzostw świata już bez względu na okoliczności pandemiczne do 2025 roku.

Lewis Hamilton i Max Verstappen podczas wyścigu na torze Imola w sezonie 2021

Zadowolenia z takiego obrotu spraw nie ukrywa Stefano Domenicali, prezydent i dyrektor wykonawczy Formuły 1.

Jestem zachwycony, że będziemy kontynuować naszą doskonałą współpracę z Imolą, organizując Grand Prix Emilii Romanii do 2025 roku. Tor to ikona i jest częścią historii naszego sportu, oni [organizatorzy] wykonali niesamowitą pracę goszcząc dwa wyścigi w trakcie pandemii. To moment chwały dla naszych włoskich kibiców będących gospodarzami dwóch rund i dla fanów na całym świecie, aby widzieć ten wspaniały tor w kalendarzu w przyszłości.

Stefano Domenicali, prezydent i CEO Formuły 1

Tegoroczne zmagania na torze Imola odbędą się w dniach 22-24 kwietnia, ponownie jako pierwsza europejska runda w sezonie. Będzie to jeden z trzech wyjątkowych weekendów w tym sezonie, gdzie o kolejności na starcie do niedzielnego wyścigu zamiast standardowych kwalifikacji zdecyduje sprint. Pozostałe dwa sprinty zostaną rozegrane na Red Bull Ringu w lipcu oraz na Interlagos w listopadzie.

Foto. oficjalne materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *