Grand Prix Rosji

Tegoroczny wyścig o Grand Prix Rosji Formuły 1 został odwołany. To kolejna sportowa impreza odwołana po napaści Rosji na Ukrainę.

Od czwartku cały świat śledzi wojnę na Ukrainie, która została zaatakowana przez Rosję. Formuła 1 szybko zareagowała na te dramatyczne wydarzenia, czego najlepszym przykładem były wypowiedzi dwóch kierowców z obecnej stawki. Sebastian Vettel i Max Verstappen stwierdzili, że w razie zorganizowania Grand Prix Rosji zgodnie z planem, nie zamierzają wziąć w nim udziału. Mimo wstrzymania sprzedaży biletów na tę imprezę, FIA wstrzymywała się z podjęciem decyzji, wydając jedynie oświadczenie, które nie wyjaśniało losów wyścigu na Sochi Autodrom.

Ostatecznie w piątek ogłoszono, że w tym roku Formuła 1 nie pojawi na torze położonym wokół aren goszczących Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014. Wedle pierwotnych planów Grand Prix Rosji było 17. rundą sezonu 2022 w kalendarzu mistrzostw świata i miało zostać rozegrane w dniach 23-25 września, pomiędzy wyścigami we Włoszech i w Singapurze. Tym samym kalendarz tegorocznej kampanii obecnie liczy 22 wyścigi. Nie jest jednak wykluczone, że zostanie znalezione zastępstwo – w tej roli w dwóch ostatnich latach sprawdzała się Turcja, wchodząc na miejsce rund odwołanych przez pandemię.

Oficjalne oświadczenie F1

Królowa sportów motorowych gościła w Rosji ośmiokrotnie, każda z tych wizyt kończyła się triumfami Mercedesa. Najwięcej zwycięstw odniósł Lewis Hamilton, 5 razy stając na najwyższym stopniu podium po niedzielnym wyścigu. Na ten moment trudno przewidywać, czy Brytyjczyk będzie w stanie poprawić swój dorobek, gdyż w kontekście obecnej sytuacji politycznej pod znakiem zapytania stoi również runda zaplanowana na 2023 rok. Ma się ona odbyć na nowym torze Igora Drive, położonym pod Sankt Petersburgiem.

Wyścig Formuły 1 na torze w Soczi to kolejne wydarzenie sportowe odwołane w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Wśród odwołanych lub przeniesionych do innej lokalizacji imprez znalazły się m.in. zawody PŚ w skokach narciarskich kobiet i biegach narciarskich oraz finał piłkarskiej Ligi Mistrzów w Sankt Petersburgu. Odwołano również zawody w Moskwie, które miały zwieńczyć sezon Pucharu Świata w saneczkarstwie na torach naturalnych.

Foto. oficjalne materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *