Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Jakie są cechy odpowiedzialnej wypożyczalni samochodów osobowych? Na jaką ofertę się zdecydować i jakie elementy brać pod uwagę?

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt firm, które oferują wynajem samochodów osobowych, zarówno w ramach krótkich, jak i dłuższych umów. Jak wśród tylu ofert wybrać wypożyczalnię, która spełni nasze oczekiwania? Na czym polega odpowiedzialność firm tego typu i dlaczego ta kwestia jest kluczowa dla potencjalnych klientów.

Za co odpowiada wypożyczalnia?

Podpisując umowę z jakąkolwiek firmą, oczekujemy, że wszystkie jej warunki zostaną spełnione. Dotyczy to przede wszystkim samochodu, który powinien odpowiadać wymaganiom klienta. W większości przypadków, w tym również w Flex Rent, klient może zarezerwować konkretny pojazd znacznie wcześniej poprzez stronę internetową. To zobowiązuje wypożyczalnię do podstawienia wybranego auta w określonym miejscu, np. na lotnisku, pod hotel czy dworzec PKP. To absolutna podstawa usługi tego typu. Zdarza się jednak, że np. z przyczyn technicznych samochód nie może zostać wydany. Obowiązkiem wypożyczalni jest wówczas zapewnić pojazd, który będzie podobny pod względem osiągów, pojemności czy marki. 

Cechy odpowiedzialnej wypożyczalni samochodów osobowych

Wynajmowane natomiast auto powinno być czyste, zatankowane do pełna oraz sprawne technicznie i wyposażone zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Wypożyczalnia musi zadbać o wszystkie te aspekty, ponieważ mają one wpływ na bezpieczeństwo i komfort wszystkich podróżnych. Brak np. zarezerwowanego wcześniej fotelika dla dziecka może skutecznie utrudnić plan wyjazdowy, dlatego pracownicy wypożyczalni muszą dokładnie weryfikować, czy samochód jest przygotowany tak, jak klient sobie tego wcześniej zażyczył. Osobną kwestią jest ubezpieczenie auta. W przypadku wynajmu obowiązek ten oczywiście spoczywa na wypożyczalni, która jest właścicielem pojazdów. Czasami podmioty te użyczają samochody osób trzecich, co nie zmienia faktu, że klient w tym kontekście musi mieć pewność, że auto jest ubezpieczone zgodnie z obowiązującym prawem. 

Klarowne zasady wynajmu

Wypożyczalnia, na której możemy polegać, stawia na jasne reguły wypożyczania samochodu. Dotyczy to umowy oraz tabeli opłat, które powinny być tak skonstruowane, aby kierowca przed ich podpisaniem mógł się zapoznać ze wszystkimi obowiązkami oraz kosztami. Każda wypożyczalnia musi zabezpieczyć się przed skutkami niespodziewanych zdarzeń, dlatego kierowcę należy poinformować o jego obowiązkach. Należy do nich m.in. cykliczne uzupełnianie płynów eksploatacyjnych, zgłoszenie chęci wyjazdu za granicę, zwrot samochodu z pełnym bakiem czy zachowanie czystości zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. Ponadto kierowca musi wiedzieć o kwestiach związanych z ubezpieczeniem samochodu i z udziałem własnym w szkodzie. 

Dowiedz się więcej: https://flexrent.pl/blog-post/wypozyczenie-auta-instrukcja-krok-po-kroku/

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Flex Rent istnieje możliwość zniesienia udziału własnego, dzięki czemu w razie spowodowania szkody kierowca nie poniesie odpowiedzialności finansowej. Poza tym kierowca może wybrać opcją przedpłaty paliwowej, która umożliwia zwrot samochodu bez pełnego baku. Odpowiedzialność wypożyczalni dotyczy również spraw związanych w trakcie zdawania pojazdu. Nie może się to odbyć bez sporządzenia stosownego protokołu, który jest dowodem dla firmy oraz klienta na to, w jakim stanie samochód został wypożyczony, a w jakim został zwrócony. Zakończenie wynajmu auta oznacza m.in. zwolnienie zabezpieczonego wcześniej depozytu, co także powinno odbyć się szybko i bez zbędnej zwłoki, o ile nie wystąpiły okoliczności, które wymagają wyjaśnienia (np. usterka auta). 

Poszukujących odpowiedzialnej wypożyczalni samochodów w Polsce zapraszamy do Flex Rent. Wiemy, jakie są wymagania kierowców, dlatego oferujemy zróżnicowane pod względem klasy auta, które świetnie sprawdzą się w ramach podróży służbowych czy prywatnych. Jesteśmy na wszystkich dużych lotniskach w Polsce – odwiedź nas lub zarezerwuj pojazd na naszej stronie internetowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *