Od kilkunastu dni na wodach Oceanu Atlantyckiego płonie statek towarowy Fecility Ace przewożący samochody grupy Volkswagen.

Ostatnimi czasy w światowych mediach naprawdę głośnym tematem jest incydent związany ze statkiem Fecility Ace. Dlaczego? Od kilkunastu dni – dokładnie od 16 lutego – statek ten płonie na Oceanie Atlantyckim w drodze z Niemiec do Stanów Zjednoczonych. Na pokładzie nieszczęsnego promu znajduje się dokładnie 3965 samochodów koncernów Volkswagen. Oczywiście są tam auta od samego VW, ale również modele od Porsche, Bentleya czy Lamborghini. Od wielu dób trwają próby ugaszenia statku, lecz ze względu na fakt, iż w samochodach zaczęły płonąc również akumulatory oraz baterie, cała operacja jest aktualnie niemożliwa do przeprowadzenia i po kolei zapalają się z tego względu kolejne auta. Z tego względu prawdopodobnie pozwoli się wypalić się statkom, zanim przejdzie się do ostatecznego ustalenia strat. A według rzecznika prasowego Volkswagena, te mogą być naprawdę ogromne.

W rozmowie z serwisem motor1.com, marka Volkswagen poinformowała o aktualnej sytuacji z nieszczęsnym statkiem i dla klientów z Ameryki, do których płynęły samochody, nie są to dobre informacje. Według niemieckiego koncernu, prawdopodobnie większość z prawie 4 tysięcy samochodów na pokładzie Fecility Ace zdążyła już spłonąć, a cała akcja gaśnicza z wyżej wymienionych powodów jest niezwykle mocno utrudniona i praktycznie niemożliwa do wykonania.

Fecility Ace

Dobrą informacją z pewnością jest fakt, iż sam statek nie cierpi na żadne wycieki oleju oraz benzyny i z tego też względu nie ma na razie żadnego zagrożenia katastrofą naturalną.

Pożar Fecility Ace rozpoczął się 18 lutego 2022 roku, około 90 mil morskich na południowy zachód od archipelagów Azorów. Aktualnie prowadzona jest akcja mająca na celu odholowanie płonącego promu na bezpieczne wody, by nie stanowił on żadnego zagrożenia. Z uwagi na szalejący na pokładzie pożar niemożliwe jest jednak oszacowanie realnych zniszczeń i uszkodzonych samochodów. Nie sposób również ocenić, jak długo może jeszcze trwać pożar. Uważa się, że samochody na pokładzie statku są warte łącznie około 150 milionów dolarów.

Foto. Wikimedia Commons

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *