Cyril Abiteboul

Dotychczasowy szef Renault F1 Team, Francuz Cyril Abiteboul opuszcza zespół oraz całą Grupę Renault ze skutkiem natychmiastowym.

Cyril Abiteboul objął funkcję dyrektora zarządzającego i szefa zespołu Renault w Formule 1 w 2017 roku po odejściu z tego stanowiska Frederica Vasseura. Francuz zbudował markę, która po pięciu latach startów w F1 nareszcie zaczęła bić się o podia, a także zdołał przyciągnąć do teamu prawdziwe gwiazdy tego sportu, jak Daniel Ricciardo czy zastępujący Australijczyka od tego roku Fernando Alonso. W 2018 roku zdołał również wywalczyć z ekipą czwarte miejsce w klasyfikacji konstruktorów.

Restrukturyzacja całej Grupy Renault prowadzona przez nowego dyrektora generalnego koncernu, Lucę de Meo, pociągnęła za sobą jednak głośne zmiany personalne. Przez dłuższy czas wydawało się, że odejściu Abiteboula z zespołu F1 będzie towarzyszyć awans na stanowisko dyrektora generalnego całej marki Alpine. I właśnie o ile wieść o odejściu 43-latka z funkcji szefa Renault F1 Team nie jest zaskoczeniem, tak opuszczenie całej Grupy Renault jest już wręcz szokującą wiadomością. Zamiast Abiteboula, nowym CEO Alpine zostanie Laurent Rossi, który będzie również sprawować kontrolę nad zespołem F1.

Cyril Abiteboul

Kto jednak zostanie nowym szefem zespołu? Aktualnie opcje są dwie, z czego najmocniejsza jest kandydatura Davide Brivio. Jest on ojcem zeszłorocznego podwójnego mistrzostwa świata Suzuki w MotoGP, a kilka dni temu otrzymaliśmy informację o jego odejściu Włocha z funkcji szefa tego zespołu. Bardzo więc możliwe, że to on przejmie schedę po Abiteboulu. Drugą możliwością jest ponowny awans Marcina Budkowskiego, który kilka dni temu zastąpił Jerome’a Stolla na stanowisku dyrektora zespołu i dołączył do zarządu.

Chciałbym podziękować Grupie Renault za ufanie mi przez wiele lat, w szczególności ze wskrzeszeniem i rekonstrukcją zespołu od 2016 roku. Solidne fundamenty zespołu i podmiotów z Francji i Anglii zbudowane przez te lata, strategiczna ewolucja sportu w kierunku bardziej zrównoważonego ekonomicznie modelu i nowy projekt Alpine, który dostarcza odświeżone poczucie sensu i dynamiki sprawia, że wszystko to podąża w bardzo dobrym kierunku.

Cyril Abiteboul
Cyril Abiteboul

Foto. materiały prasowe Grupy Renault

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *