Carlos Sainz przełamał złą passe zdobywając Pole Position do Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Sliverstone.

Przebieg Q1

Deszcz spadł na chwilę przed startem kwalifikacji, tak więc szczęście mieli ci, którzy już jeździli w piątek podczas pierwszego treningu po mokrym torze. Wszyscy zawodnicy, którzy wyjechali na tor, postawili na opony przejściowe. W boksach na dłużej pozostały bolidy Alpine, a to dlatego, że według inżynierów McLarena deszcz miał się skończyć za dziesięć minut. Po kilku minutach oczekiwań mieliśmy już wszystkich na torze. Na czele wymieniali się coraz to szybszymi czasami Max Verstappen z Charlesem Leclerckiem. Ostatecznie najszybszy w Q1 był Max Verstappen z czasem 1:39.975, drugi był Sir Lewis Hamilton z pół sekundową stratą, a pierwszą trójkę zamknął Carlos Sainz. W Q1 odpadli obaj kierowcy Haasa i Astona Martina, a także Alex Albon, który tym samym oficjalnie rozpoczął sezon na grilla, przegrywając ze swoim kolegą z zespołu, który już według plotek miał zakończyć swoją przygodę z F1 w Kanadzie.

Przebieg Q2

Kierowcy także wyjechali w miarę szybko, tylko jak się okazało, pierwsze kółka odegrały kluczową rolę, a to dlatego, że od połowy drugiej sesji kwalifikacyjnej zaczął padać deszcz i kierowcy nie poprawiali swoich czasów. Największym beneficjentem zmiennych warunków okazał się Nicholas Latifi, który awansował do finałowej sesji kwalifikacyjnej. Fernando Alonso i Lando Norris spisali się bardzo dobrze na samym początku i spokojnie awansowali do Q3, natomiast Esteban Ocon i Daniel Ricciardo zajęli kolejno piętnastą i czternastą lokatę, odpadając w Q2. Razem z wyżej wymienioną dwójką odpadli kierowcy AlphaTauri i Valtteri Bottas.

Carlos Sainz bardzo dobrze wykorzystał zmienne warunki pod koniec sesji

Przebieg Q3

Pogarszające się warunki pod koniec Q2 były znakiem, ze trzeba szybko wyjechać na tor i wykręcać jak najlepsze czasy okrążeń od samego początku. Tak też zawodnicy uczynili, a przynajmniej częściowo, ponieważ pierwsze kółka czołówki były spore błędów, dzięki czemu przez pewien moment na Pole Postion znajdował się Fernando Alonso z czasem o ponad dwie sekundy szybszym od reszty. Jednak kolejne okrążenia były coraz lepsze. Wydawało się, że o Pole Position powalczą Verstappen z Leclerckiem, jednak ostatecznie to Carlos Sainz pojechał najszybciej i znalazł się na prowizorycznym Pole Position na minutę przed końcem. Wtedy też deszcz ponownie się nasilił i pozostali kierowcy nie zagrozili Hiszpanowi, który tym samym zdobył swoje pierwsze Pole Position w karierze z czasem 1:40.983. Drugi w kwalifikacjach był Verstappen, a trzeci Leclerc. Bohater kwalifikacji, jakim stał się Nicholas Latifi, ostatecznie zakończył kwalifikacje na dziesiątej pozycji, Kanadyjczyk wystartuje w piątym rzędzie razem Zhou Guanyu.

Fot: materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *