Redaktor | Fotograf

Samochody z silnikiem diesla powoli kończą swój żywot. Kolejni producenci zastępują je hybrydami plug-in lub elektrykami. Nie inaczej jest w przypadku Volvo. Szwedzi planują wycofać się z produkcji jednostek wysokoprężnych już w przyszłym roku i zastąpić je bardziej ekologicznymi jednostkami. Jednocześnie informują nas, jaka będzie przyszłość marki.

W ostatnich latach silniki diesla są w mocnym odwrocie. Niestety, według wielu uważane są za mniej ekologiczne, co sprawia, że ich miejsce w gamie zajmują hybrydy. Nie inaczej jest w przypadku Volvo, które od wielu lat kojarzone jest z ekologicznymi rozwiązaniami. W związku z tym już w przyszłym roku Szwedzi zrezygnują z produkcji jednostek wysokoprężnych. Dotychczas wciąż korzystało z nich kilka modeli, w tym S90 czy V60. Plany firmy są jednak jeszcze bardziej ambitne, a docelowo Volvo planuje być w pełni neutralne klimatycznie.

Powstanie ostatniego egzemplarza auta z silnikiem wysokoprężnym to kwestia kilku miesięcy. Można więc oczekiwać, że nie da się już złożyć zamówienia na takie auto, a Volvo realizuje zamówienia złożone przed tym terminem. „Elektryczne układy napędowe to nasza przyszłość. Takie napędu przewyższają silniki spalinowe: generują mniej hałasu, mniej wibracji, mniejsze koszty serwisowania dla naszych klientów i mają zerową emisję gazów spalinowych” – mówi Jim Rowan, CEO Volvo Cars. Oznacza to, że marka ze Szwecji skupi się właśnie na takich pojazdach. Do 2030 roku Volvo przejdzie na produkcję jedynie aut elektrycznych, natomiast neutralność klimatyczną uda się osiągnąć już 10 lat później.

Volvo jest jednym z Deklaracji z Glasgow zorganizowanej przez Koalicję A2Z. Jej głównym celem jest dążenie do tego by do 2040 roku wszystkie sprzedawane na całym świecie nowe auta osobowe i dostawcze były bezemisyjne. 5 lat wcześniej ma to się stać na wiodących rynkach. W przypadku Volvo jest to duża zmiana. Jeszcze 4 lata temu, to diesel był najpopularniejszy w przypadku modeli tej marki. Od tego czasu tendencja ta w dużej mierze uległa odwróceniu, a na popularności zyskały hybrydy, na co wpływa zmieniający się popyt na rynku, zaostrzone przepisy dotyczące emisji, a także skupienie się na elektryfikacji. 

Fot. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *