Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Volvo Car Group i wiodąca firma wytwarzająca akumulatory – Notrhvolt, stworzą spółkę joint venture, w ramach której zostaną opracowane i będą produkowane nowoczesne baterie do zasilania nowej generacji czysto elektrycznych samochodów Volvo i Polestar. Mają być wytwarzane zgodnie z zasadami równoważnego rozwoju.

Jako pierwszy krok do joint venture, w którym udział stron wynosi 50/50, Volvo Car Group i Northvolt zamierzają założyć centrum badawczo-rozwojowe w Szwecji, które ruszy w 2022 roku. Firmy chcą połączyć swoje doświadczenia do opracowania najnowocześniejszych ogniw akumulatorowych do aut Volvo i Polestar. W ramach planowanego wspólnie przedsięwzięcia powstanie nowa duża fabryka w Europie o potencjalnej wydajności do 50 GWh rocznie. Produkcja ma ruszyć w 2026 roku.

Równolegle Volvo Car Group planuje pozyskiwać 15 GWh ogniw akumulatorowych rocznie z istniejącej fabryki akumulatorów Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji, począwszy od 2024 roku. Oprócz wcześniej ogłoszonych umów na dostawę baterii, partnerstwo z Northvolt zabezpieczy zapotrzebowanie europejskich fabryk Volvo na baterie, które zgodnie z ambitnymi planami elektryfikacji marki, mają znacząco rosnąć. Przypomnijmy, że nasza marka chce, by w 2025 roku samochody elektryczne (BEV) stanowiły połowę globalnej sprzedaży, a pięć lat później – już 100%.

Volvo Car Group i Northvolt połączą siły w zakresie rozwoju i produkcji akumulatorów

Obecnie produkcja akumulatorów do elektrycznych samochodów Volvo Car Group stanowi dużą część całkowitej emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia samochodu. Współpracując z Northvolt, liderem w dziedzinie zrównoważonej produkcji akumulatorów, i produkując akumulatory w pobliżu swoich zakładów produkcyjnych w Europie, Volvo Car Group może zmniejszyć ślad środowiskowy związany z pozyskiwaniem i produkcją akumulatorów do swoich przyszłych samochodów.

Współpraca z Northvolt zapewni nam dostawę wysokiej jakości, zrównoważonych ogniw akumulatorowych, które wspomogą naszą transformację w producenta samochodów o napędzie wyłącznie elektrycznym. Wesprze także nasze wewnętrzne możliwości rozwoju.

powiedział Håkan Samuelsson, prezes Volvo Car Group

Nowa gigafabryka, która ma być zasilana w 100% czystą energią, ma zatrudniać około 3000 osób. Lokalizacja nowego zakładu nie została jeszcze ustalona. Pierwszy samochód wyposażony w ogniwa akumulatorowe opracowany w ramach joint venture będzie elektrycznym następcą najlepiej sprzedającego się modelu Volvo Cars – czyli XC60.

Volvo Cars i Polestar są liderami branży w kwestii transformacji na elektryfikację, a także idealnymi towarzyszami czekającej nas tranformacji, w trakcie której planujemy opracować i wyprodukować najbardziej zrównoważone ogniwa bateryjne na świecie. Jesteśmy dumni, że staniemy się ich wyłącznym partnerem w produkcji ogniw bateryjnych w Europie.

powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt

Dla Polestara to dalszy impuls pobudzający jego wzrost sprzedaży w Europie i podkreśla zaangażowanie firmy w projekt Polestar 0, w ramach którego planuje stworzyć pojazd prawdziwie neutralny dla klimatu do 2030 roku.

Volvo Car Group i Northvolt połączą siły w zakresie rozwoju i produkcji akumulatorów

Własny rozwój nowej generacji technologii ogniw bateryjnych, wspólnie z Northvolt, pozwoli nam zaprojektować baterie dostosowane do kierowców Volvo i Polestar. Produkując własne ogniwa do naszych samochodów elektrycznych możemy skupić się na zaspokajaniu potrzeb klientów Volvo i Polestsar, zapewniając im zasięg i krótki czas ładowania.

dodał Henrik Green, szef działu technologicznego w Volvo Cars

Współpraca z Northvolt jest ważnym krokiem, wspierającym nasze dążenie do pełnej elektryfikacji do 2030 roku. Baterie to jedne z najważniejszych części w pełni elektrycznego samochodu, a połączenie sił z Northvolt zapewni nam wydajny i ekonomiczny łańcuch dostaw wysokiej jakości akumulatorów, wytwarzanych w Europie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

powiedział Javier Varela, kierownik działu operacji przemysłowych i jakości

Volvo Cars ujawni więcej szczegółów dotyczących planów i terminów przyszłych technologii na Volvo Cars Tech Moment, które odbędzie się 30 czerwca. Współpraca partnerska i projekt joint venture podlega ostatecznym negocjacjom i uzgodnieniom między stronami, łącznie z ostatecznym zatwierdzeniem przez zarządy obu firm.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *