Max Verstappen jest zdania, że jego zespół byłby w stanie walczyć na równi z Mercedesem, gdyby nie zmiana regulacji w 2014 roku.

W roku 2014 mogliśmy doświadczyć nowych silników w Formule 1. Turboładowane jednostki napędowe V6 zawitały w sporcie i, nawiasem mówiąc, bardzo szybko zostały skrytykowane ze względu na swój słaby dźwięk, który znacznie odstawał od poprzedników takich, jak V10 czy V8. Wracając do tematu… W 2014 roku Mercedes zbudował najlepszy silnik, który tak naprawdę nie miał rywali. Jednostki Renault oraz Ferrari zostały znokautowane w pierwszym sezonie ery hybrydowej. Niemiecka ekipa nie miała sobie równych w kwestii silnika, a także aerodynamiki samochodu. Mercedes od 2014 roku do dziś jedynie co robi, to wygrywa mistrzostwa kierowców, oraz konstruktorów. Kilka dni temu Max Verstappen postanowił wyrazić własną opinię o tej wielkiej dominacji Mercedesa i słabej formie jego obecnego zespołu, czyli Red Bull Racing na początku ery hybrydowej.

Jeśli mam być szczery to wydaje mi się, że gdyby pod koniec 2013 roku, FIA podjęłaby decyzje o wstrzymaniu nowych regulacji, to Red Bull zrobiłby to samo, co teraz Mercedes i dominacja trwałaby jeszcze kilka lat. Gdyby nie wejście silników V6, zespół zdecydowanie lepiej by się spisywał. Wszystko idealnie by się dla nich się ułożyło. Oczywiście Mercedes już kilka lat wcześniej przygotowywał się do tej zmiany, dlatego ich silnik był tak dobry od początku.

Max Verstappen
Max Verstappen

Verstappen dodał także, że jego zdaniem Mercedes nie zdominował ery hybrydowej tylko silnikiem. Według Holendra niemiecka ekipa zaskoczyła wszystkich swoimi pomysłami na projektowanie bolidów.

Myślę, że zrobili naprawdę szybki samochód. Dodatkowo z najlepszym silnikiem, wszystko zaczyna się układać i działać. W 2020 mieli świetną maszynę, może i nawet ich najlepszą…

Max Verstappen

Red Bull Racing przez wiele lat dominował w sporcie, lecz zmiana przepisów zakończyła tę chlubną passę austriackiego zespołu. Od 2014 roku ekipa Christiana Hornera stara się wrócić na szczyt, lecz za każdym razem czegoś im brakuje… Czy to silnik jest średni, samochód nie jest niezawodny czy po prostu nie są gotowi na rozpoczęcie sezonu i nadrabiają straty w drugiej części kalendarza. Zobaczymy czy po raz kolejny Adrian Newey zaskoczy nas swoimi projektami od 2022 roku, kiedy do sportu wejdą nowe regulacje.

Max Verstappen

Foto. Red Bull Content Pool

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *