Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Toyota zaprezentowała dwa nowe koncepcyjne pojazdy BEV podczas Auto Shanghai 2023. Modele z serii bZ – bZ Sport Crossover oraz bZ FlexSpace, to nie tylko projekty koncepcyjne, ale modele, które trafią do produkcji w Chinach w 2024 roku. To część planu marki, która zamierza wprowadzić 10 modeli BEV do 2026 roku.

Japoński producent samochodów przedstawił dwa nowe koncepty pojazdów elektrycznych podczas tegorocznego salonu samochodowego Auto Shanghai 2023. Oba modele, bZ Sport Crossover i bZ FlexSpace, należą do serii bZ, a Toyota twierdzi, że wejdą one do produkcji w Chinach w 2024 roku. Planowane jest wyprodukowanie dziesięciu modeli pojazdów elektrycznych przez japońskiego producenta samochodów do 2026 roku.

bZ Sport Crossover Concept

Toyota bZ Sport Crossover i bZ FlexSpace - oto dwa nowe elektryki

bZ Sport Crossover przyjmuje formę SUV-a o nadwoziu coupe z charakterystycznymi cechami projektowymi serii bZ. Podobnie jak w przypadku Toyoty bZ Compact SUV Concept, bZ Sport Crossover zaprojektowano z myślą o zapewnieniu funkcji, które zapewnią osobiste przestrzenie dla młodszych klientów, a konkretniej dla pokolenia Z. Samochód ma być wyposażony w funkcje inteligentne, które będą stale rozwijane po zakupie – przypuszczalnie poprzez aktualizacje oprogramowania, takie jak systemy pomocy kierowcy i automatycznego parkowania. Produkcja wersji seryjnej Toyoty bZ Sport Crossover planowana jest przez FAW Toyota Motor w Chinach.

bZ FlexSpace Concept

Toyota bZ Sport Crossover i bZ FlexSpace - oto dwa nowe elektryki

Drugim modelem jest bZ FlexSpace, który prezentuje rodzinny SUV z naciskiem na użyteczność. Według Toyoty, koncepcja tego modelu to “Cozy Home”, oferująca przestrzeń, którą rodziny mogą bezpiecznie i wygodnie wykorzystać. Samochód elektryczny ma zapewniać dużą przestrzeń kabiny, łatwość obsługi, zaawansowane bezpieczeństwo, niezawodny zasięg jazdy oraz różne inteligentne funkcje. Model ten ma być skierowany przede wszystkim do rodzin. Produkcja i sprzedaż elektrycznego SUV-a planowana jest przez GAC Toyota Motor.

Obydwa pojazdy wydają się gotowe do produkcji, ale ich minimalistyczne wnętrza, z dużymi ekranami centralnymi i kierownicami w kształcie kół samolotowych, wydają się zbyt futurystyczne na rynek masowy. Możemy spodziewać się, że pojawią się pewne zmiany w projektowaniu wnętrza, gdy dwa modele pojazdów elektrycznych wejdą do produkcji w przyszłym roku.

Toyota bZ Sport Crossover i bZ FlexSpace - oto dwa nowe elektryki

Toyota nie ujawniła żadnych szczegółów dotyczących napędu ani nie powiedziała, czy modele te będą ekskluzywne dla Chin, czy też będą oferowane na innych rynkach. W ostatnim czasie, coraz więcej producentów samochodów koncentruje się na produkcji pojazdów elektrycznych. Wraz z wprowadzeniem coraz bardziej restrykcyjnych norm dotyczących emisji, a także rosnącym zainteresowaniem klientów pojazdami o niższych emisjach, wiele producentów samochodów zwraca się w stronę rynku pojazdów elektrycznych. Toyota również dołącza do tego trendu.

Źródło: materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *