Toro Rosso STR14

Miłośnik motoryzacji i motorsportu. Staram się cieszyć pasją na różne sposoby - od dziennikarstwa, przez amatorską rywalizację na torze, po konstruowanie bolidów w ramach AGH Racing - zespołu Formuły Student.

Oferty zakupu dość świeżych bolidów nie należą do rzeczy częstych. Ogłoszenie sprzedaży bolidu Toro Rosso STR14 jest tym bardziej wyjątkowe.

Zapewne każdemu miłośnikowi motorsportu przeszło kiedyś do głowy, jak to by było postawić się w roli kierowcy wyścigowego. Taka myśl od razu prowadzi nas w stronę Formuły 1. Nikt w końcu bowiem nie zabrania nam w swoich marzeniach mierzyć wysoko. Każdy jednak wie, że zrobienie kariery kierowcy w Królowej Sportów Motorowych wymaga masy wysiłku, szczęścia i często funduszy. Jednakże, po zgromadzeniu odpowiedniego majątku zdarzają się okazje do stania się posiadaczem części historii Formuły 1. Czy to mówimy o autografach, częściach bolidów, czy w końcu całych pojazdach. Jednym z takich przykładów jest wystawiony niedawno na aukcję Toro Rosso STR14 z roku 2019. Nie jest to jednak byle jaka sztuka, bo za kierownicą tego egzemplarza swoje pierwsze podium wywalczył Pierre Gasly.

Toro Rosso STR14

Omawiany bolid po skończeniu swojej przygody w Faenzie został sprzedany do Rona Reindersa, właściciela Racetrailers.com i wciąż jeszcze znajduje się w holenderskiej kolekcji. Bolid wystawiony został na stronie racecarsdirect.com, przy czym nie podano konkretnej ceny. Wartość ta na pewno nie będzie jednak niska. Jest to bowiem praktycznie w pełni kompletny bolid, pozbawiony jedynie silnika, hydrauliki i ECU.

Scuderia Toro Rosso

Kupując jednak ten egzemplarz, nie nabywamy jedynie kupy włókna węglowego i innych kompozytów, ale również kawałek historii. Omawiana sztuka Toro Rosso STR14 ma bowiem bogatą historię wyścigową. Używano ją we wszystkich wyścigach sezonu od Grand Prix Hiszpanii, aż do finału w Abu Dhabi. Do rundy na Węgrzech startował w nim Alex Albon, a od wyścigu na Spa korzystał z niego zdegradowany Pierre Gasly. Właśnie w tym egzemplarzu Toro Rosso byliśmy świadkami odbudowy ze strony Francuza, który już w Brazylii zgarnął swoje pierwsze podium. Finisz wyścigu w postaci Pierra walczącego z Lewisem Hamiltonem do stał mety się przez to jednym z momentów charakterystycznych sezonu.

Sam w sobie STR14 z kolei jest drugim najbardziej utytułowanym bolidem w historii zespołu pod postacią Toro Rosso. Do końca 2019 zespół ten wywalczył bowiem jedynie trzy podia, z czego dwa (kolejno za trzecie i drugie miejsce) właśnie za sprawą STR14. Jedynie STR3 mogło się poszczycić wygraną w Grand Prix Włoch w 2008 roku.

Toro Rosso STR14

Takie aukcje jak te są naprawdę ciekawymi zjawiskami. Sprawiają one, że sama Formuła 1, choć mocno hermetyczna, staje się bardziej otwarta. Przy odpowiedniej ilości wysiłku czy szczęścia wymaganego do zgromadzenia odpowiedniej sumy daje bowiem szansę na wejście w posiadanie ułamka historii tego wspaniałego sportu.

Foto. racecarsdirect.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *