Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

W obliczu pandemii koronawirusa nie możemy zapominać o zagrożeniu czyhającym na nas na każdym rogu, nawet, gdy się tego nie spodziewamy

Temat koronawirusa i wszystkiego co wokół niego się dzieje, towarzyszy nam od kilku miesięcy. Pojawia się wiele informacji sprzecznych na temat tego jak się zabezpieczać, chronić i walczyć z wirusem. My na ten temat wiemy niewiele więcej, ale naukowcy z University of Georgia informują, że nagrzany samochód może przyspieszyć proces usuwania wirusa z powierzchni. Chodzi dokładnie o badania przeprowadzone przez New England Journal of Medicine, w których sprawdzono ile na danej powierzchni utrzymuje się koronawirus. Dowiedziono, że na przykład na kartonach są to 24 godziny, a na plastiku i stali do 3 dni. Tylko tutaj dochodzimy do dosyć ważnej kwestii, te “okresy czasu” dotyczą temperatury pokojowej, czyli około 22 stopni.

koronawirusa

Jak to ma się do nagrzanego samochodu?

„Jeśli podgrzejesz materiał do 54 stopni Celsjusza, co jest wysokim ustawieniem w suszarce lub bardzo niskim ustawieniem w piekarniku, potrzebujesz tylko około 20 minut, aby zabić ponad 99,99% wirusa.Jeśli podgrzewasz do 65 stopni Celsjusza lub więcej, potrzebujesz tylko około pięciu minut, aby zabić więcej niż 99,99%.”

powiedział Travis Glenn, profesor nauk o zdrowiu środowiskowym na University of Georgia

Otóż jak wiemy, bo informacje na ten temat w okresie letnim są bardzo nagłaśniane, samochody bardzo szybko się nagrzewają. Gdy na zewnątrz mamy 33 °C to zaledwie po 20 minutach we wnętrzu auta panuje ponad 50 °C. Kolejne 20 minut sprawia, że w środku jest niemal 60 °C. Tak naprawdę do powyżej 20 °C w cieniu oddziaływanie słońca na wnętrze naszego auta jest ogromne. Ale, pamiętajmy, że karoseria, szczególnie w starszych samochodach, również się nagrzewa i to nawet do wyższych temperatur. Do tego dodajmy fakt uchodzenia ciepła od komory silnika, gdy ten pracuje w upalny dzień i temperatury będą naprawdę wysokie.

„Wszyscy zachęcają nas do noszenia masek zasłaniających twarz, gdy robimy zakupy lub wykonujemy inne niezbędne zadania poza domem. Zaparkowane samochody nagrzewają się w słoneczne dni. Możesz więc nosić dwie maski, pozostawiając jedną w samochodzie podczas zakupów, lub po prostu zostawić maskę w samochodzie, gdy wrócisz do domu, o ile zaparkujesz w ciepłym miejscu.”

dodaje Travis Gelnn

Tutaj dochodzimy do podsumowania całej sprawy i tematu koronawirusa. Owszem, temperatura będzie naszym sprzymierzeńcem, pewne powierzchnie zostaną zdezynfekowane bez naszego udziału, ale to nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni. Przestrzegamy, aby stosować się do wszelkich zaleceń służy zdrowia, nosić maseczki, dezynfekować dłonie i powierzchnie, które dotykamy specjalnymi środkami w sposób taki jak zalecono z nich korzystać. Nie zapominajmy, że choć zagrożenia nie widać to ono dalej istnieje.

Źródło. University of Georgia

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *