Adrian Campos

W nocy ze środy na czwartek w wieku 60 lat zmarł Adrian Campos, były kierowca F1 oraz założyciel i szef zespołów Campos Racing.

Adrian Campos w latach 1987-1988 był kierowcą włoskiego zespołu Minardi, w którego barwach przejechał 17 wyścigów w Formule 1. Ukończył jednak zaledwie dwie rundy. Niewystarczające tempo samego Hiszpana i awaryjność bolidu sprawiła, że po Grand Prix Kanady 1988 zrezygnował z dalszej jazdy w zespole. Na tym zakończyła się jego przygoda z F1 w roli kierowcy, lecz po kilkunastu latach ponowił próbę zaistnienia w padoku królowej motorsportu.

Campos bowiem próbował wejść do F1 ze swoim zespołem. Campos Meta 1 dostało zielone światło na starty w 2010 roku wraz z Lotusem, Virgin Racing i US GP. Ostatecznie w wyniku problemów finansowych zespół został wykupiony przez współudziałowca, Jose Ramona Carabentego, a do F1 ostatecznie weszła ekipa HRT F1. Szefem zespołu został Colin Kolles, a Camposowi przypadła rola wykonawczego wiceprezydenta.

Urodzony w Alzirze Campos najbardziej znany był jednak ze swojego zaangażowania w juniorskie serie wyścigowe i promowanie młodych uzdolnionych kierowców. Hiszpan był założycielem Adrian Campos Motorsport, nazywającego się obecnie Campos Racing. To on odkrył talent Fernando Alonso, którego ojciec w latach 2002-2003 pełnił w teamie funkcję dyrektora sportowego. Młody Fernando w barwach Camposa wygrał World Series by Nissan w swoim debiutanckim sezonie 1999, co otworzyło mu drogę do Formuły 3000, a następnie do Formuły 1. Campos ma również na koncie wypromowanie innych kierowców, którzy dostali się w późniejszym czasie do F1, jak Marc Gené, Lucas di Grassi czy Witalij Pietrow.

Przyczyną śmierci 60-letniego Hiszpana było według mediów rozwarstwienie aorty.

Dzisiaj jest najsmutniejszy dzień w historii Campos Racing. Nasz prezes i założyciel, Adrián Campos Suñer opuścił nas. Jego serce przestało bić, ale jego pamięć będzie motorem, który pozwoli nam walczyć o kontynuację jego dziedzictwa. Spoczywaj w Pokoju.

Oficjalny komunikat Campos Racing
Adrian Campos

Foto. materiały prasowe Campos Racing

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *