Fabio Quartararo świetnie pojechał w kwalifikacjach i zdobył Pole Position. Drugi uplasował się Alex Rins, a trzeci Johann Zarco.

Fabio Quartararo potwierdził świetną dyspozycję z treningów i zdobył Pole Position. Nie obyło się jednak bez zamieszania, związanego z anulowanymi czasami u innych zawodników.

Przebieg Q1

W pierwszej sesji kwalifikacyjnej ujrzeliśmy Marca Marqueza powracającego po dziewięciu miesiącach nieobecności. Po raz trzeci w Q1 znalazł się zaś Joan Mir. Natomiast w kwalifikacjach nie zobaczyliśmy Jorge Martina, który uległ poważnemu wypadkowi w trakcie trzeciej sesji treningowej. Tym samym zdobywca podium w Grand Prix Doha zakończył już udział w tym weekendzie. Dodatkowo Takaaki Nakagami nie wystartował w kwalifikacjach, ale LCR Honda poinformowała, że Japończyk wystąpi w jutrzejszym wyścigu. Na torze pierwszy pojawił się Marc Marquez, jednak pierwsze okrążenie nie należało do najszybszych. Jak się okazało chwilę później, była to specjalna zagrywka Hiszpana, który dał się wyprzedzić Mirowi, a następnie holował się za obrońcą tytułu. Taktyka opłaciła się, Marquez ustanowił pierwszy czas, a Mir znalazł się na drugim miejscu. Zawodnicy zjechali do boksu, ale szybko wrócili na tor, tym razem pierwszy wyjechał Mir, a drugi Marquez. Zawodnicy poprawiali się w pierwszych sektorach, ale w trzecim i czwartym coś się psuło i nikt już nie zagroził Marquezowi i Mirowi. Za awansującą do Q2 pierwszą dwójką znaleźli się Alex Marquez i Pol Espargaro.

Fabio Quartararo

Przebieg Q2

Na torze pojawili się wszyscy zawodnicy, poza Marciem Marquezem. Hiszpan najpewniej dał trochę odpocząć swojej prawej ręce. Pamiętajmy, że zawodnik Hondy jeszcze nie jest w 100%-owej formie. Świetnie Q2 rozpoczął Fabio Quartararo. Francuz wykręcił czas 1:39.028. Bardzo dobrze pojechał też Pecco Bagnaia, Włoch znalazł się tuż za Francuzem. Zarco także jechał bardzo dobre okrążenie, jednak popełnił błąd i wylądował na deskach. Na cztery i pół minuty przed końcem na torze pojawił się Marc Marquez. Ośmiokrotny mistrz świata upodobał sobie zawodników Suzuki. W pierwszej sesji kwalifikacyjnej jechał za Mirem, natomiast w Q2 holował się za Rinsem. Efektem jazdy za swoim rodakiem był awans na trzecie miejsce. Zostało jednak jeszcze trochę czasu i zaczęli się poprawiać inni zawodnicy, w tym Alex Rins i Johann Zarco, który wrócił do boksu i wsiadł na drugi motocykl. Przez pewien moment każdy myślał, że to Pecco Bagnaia zdobył Pole Position. Jednak jego okrążenie zostało anulowane, a to dlatego, że w trzecim sektorze wywrócił się Miguel Oliveira, a Włoch dostatecznie nie zwolnił.

Ostatecznie Fabio Quartararo wygrał kwalifikacje, drugi był Rins, a trzeci Johann Zarco. Marc Marquez skończył pierwsze kwalifikacje od dziewięciu miesięcy na świetnym szóstym miejscu.

Foto. materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *