Lewis Hamilton stracił wygraną w kwalifikacjach za sprawą niezgodnego z przepisami tylnego spoilera, który uginał się przy korzystaniu z DRS.

W trakcie pierwszej sesji treningowej potwierdzono, że Lewis Hamilton zostanie cofnięty o pięć miejsc na starcie do niedzielnego wyścigu o Grand Prix Brazylii z powodu wymiany silnika spalinowego. Wieści, które dotarły do mediów późnym piątkowym popołudniem zwiastowały trudny weekend dla kierowcy Mercedesa. Na osłodę wicelider klasyfikacji generalnej zaprezentował solidne tempo w treningu i zdominował kwalifikacje, pewnie pokonując swojego głównego konkurenta w walce o tytuł, Maxa Verstappena.

Lewis Hamilton

Radosne nastroje w ekipie Toto Wolffa z pewnością zepsuły informacje, jakie napłynęły po badaniu bolidu oznaczonego numerem 44 przez FIA. Kilka godzin po zakończeniu kwalifikacji w raporcie delegata technicznego FIA Jo Bauera pojawiła się informacja o potencjalnym naruszeniu artykułu 3.6.3 regulaminu technicznego Formuły 1 przez zespół Mercedes. Dotyczyło one nieprawidłowości związanych z tylnym spoilerem w samochodzie W12. Co prawda minimalna szerokość odchylenia górnego płatu tylnego skrzydła podczas korzystania z DRS była zgodna z regulaminem, lecz wymóg dotyczący maksymalnej odległości 85 mm już nie został spełniony. Sprawa trafiła pod lupę sędziów, którzy o godzinie 23:15 spotkali się z przedstawicielem Mercedesa. Cała sprawa przeciągnęła się aż do sobotniego popołudnia, a do stewardów został nawet wezwany Max Verstappen, oskarżony o ingerencję w tylne skrzydło bolidu Hamiltona po zakończeniu kwalifikacji. Ostatecznie podjęto jednak decyzję o zdyskwalifikowaniu Hamiltona z piątkowych kwalifikacji.

Lewis Hamilton

Oznacza to, że 36-latek został przesunięty w tabeli wyników czasówki na ostatnią pozycję. Dodatkowy kłopot dla reprezentanta ekipy producenta ze Stuttgartu stanowią zasady parku zamkniętego, obowiązujące w trakcie weekendów sprinterskich już od piątku. Aby skrzydło spełniało regulaminowe wymogi przed sobotnią rywalizacją, zostanie poddane modyfikacjom, wymuszając start do sprintu z alei serwisowej. Po nałożeniu kary na Hamiltona nowym zwycięzcą kwalifikacji został Max Verstappen. Na drugie miejsce awansował Valtteri Bottas, z trzeciego pola do sobotniego sprintu wyruszy Sergio Perez.

Hamilton na cztery rundy przed końcem sezonu traci 19 punktów do prowadzącego w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Maxa Verstappena. Wydarzenia na Interlagos z pewnością nie ułatwią obrońcy tytułu walki o ósme, rekordowe mistrzostwo.

Foto. oficjalne materiały prasowe serii

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *