Stellantis zorganizował wczoraj konferencję prasową, na której zarząd podsumował wyniki na pierwsze półrocze. Ciekawszym niż liczby, są plany firmy na najbliższą przyszłość. Właśnie na tym się dziś skupimy, bo jak sugeruje obszerny dokument zmiany będą ogromne, a kluczowym słowem jak pewnie się spodziewacie jest “elektryfikacja”.

W ostatnich czasach słowo “elektryfikacja” przewija się podczas konferencji każdej z marek, jeśli jest ona związana z planami na przyszłość. Stellantis, czwarty co do wielkości producent zapowiedział właśnie, co ma do zaoferowania dla swoich trzech marek. Uznawane za marki premium Lancia, DS oraz Alfa Romeo przejdą w nadchodzących latach duży postęp jeśli chodzi o rozwój napędów elektrycznych. Tego typu jednostki trafią “pod maskę” wielu modeli. Lancia – która sprzedaje model Ypsilon we Włoszek – będzie w 100% zelektryfikowana od 2024 roku, co oznacza, że za trzy lata oferowała będzie jedynie auta hybrydowe oraz elektryczne. DS Automobiles wprowadzi na rynek wyłącznie samochody elektryczne od 2024 r., ale nie oznacza to, że istniejące samochody napędzane silnikami spalinowymi zostaną odrzucone.

strategia Stellantis

Jeśli chodzi o Alfa Romeo, firma macierzysta Stellantis pracuje nad planem “100% BEV w 2027 roku na rynkach Europy, Ameryki Północnej i Chin”. Oferta Alfy jest obecnie ograniczona do dwóch modeli – sedana Giulii i SUV-a Stelvio – ale w 2022 r. powiększy się o kompaktowego crossovera Tonale. W pełni elektryczny crossover wstępnie nazwany Brennero może pojawić się później. Jak pamiętamy firma przedstawiła nowe motta swoich trzech głównych marek. Dla Alfy Romeo jest to „Od 2024 roku Alfa staje się Alfą e-Romeo”, dla Lancii  „Najbardziej elegancki sposób na ochronę planety” oraz dla DS „Sztuka podróży w powiększeniu”.

strategia Stellantis

Tymczasem Fiat wrócić ma do segmentu B na rynku europejskim z zupełnie nowym, bezpośrednim następcą Punto. Jego premiera zaplanowana została na 2023 roku. Przechodząc do marki premium. W powiązanych wiadomościach dokument ujawnia również, że Maserati planuje światową premierę swojego luksusowego crossovera Grecale w czwartym kwartale tego roku. Dowiemy się również, że Stellantis w ciągu najbliższych 24 miesięcy wprowadzi na rynek 20 zelektryfikowanych modeli, z których połowa będzie w pełni elektryczna, dziewięć PHEV i jeden model z obydwoma rodzajami układu napędowego.

Foto. materiały prasowe koncernu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *