Johann Zarco zdobył Pole Position do Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone, fantastyczna postawa Aleixa Espargaro.

Johann Zarco potwierdził dobrą formę z treningów i po raz drugi w tym sezonie okazał się najszybszy podczas kwalifikacji. Francuz ponownie staje przed sporą szansą na wygranie wyścigu w klasie MotoGP.

Przebieg Q1

W pierwszej sesji kwalifikacyjnej ujrzeliśmy kilka ciekawych nazwisk, takich jak Bastianini, Oliveira, Binder, a także bohatera ostatniej rundy, Marco Bezzecchiego. Kwalifikacje dobrze rozpoczął dość niespodziewanie Franco Morbidelli. Zawodnik fabrycznej Yamahy przyzwyczaił nas już dość negatywnie do słabych wyników, jednak tym razem pojawiła się nadzieja na awans do Q2. Po pierwszej serii okrążeń Włoch znajdował się w pierwszej trójce, tracąc do drugiego Miguela Oliveiry dwie dziesiąte sekundy. Niestety w drugiej części Q1 pozostali zawodnicy znaleźli nieco więcej czasu i ostatecznie Morbidelli zakończył dziesiąty. O awans walczyli Bastianini, Bezzecchi, Oliveira i Binder. Ostatecznie to Włosi okazali się najszybsi i awansowali do Q2. Jednocześnie czas, jaki ustanowił Bastianini (1:58.609), był dobrym prognostykiem, na pobicie rekordu toru podczas Q2. Bardzo słabe kwalifikacje zaliczyła Honda, najszybszy okazał się Alex Marquez, ale Hiszpan był dopiero siódmy w Q1, czyli do jutrzejszego wyścigu wystartuje z siedemnastego pola.

Przebieg Q2

Aleix Espargaro, jako jeden z pierwszych pojawił się na torze, jednak nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Hiszpan uległ poważnemu wypadkowi podczas czwartej sesji treningowej, która miała miejsce kilkadziesiąt minut przed startem kwalifikacji. Espargaro z pomocą kilku osób wszedł do centrum medycznego, na szczęście okazało się, że nie ma żadnych poważnych urazów i może jechać w kwalifikacjach. Pierwsze kółko było słabe w wykonaniu zawodnika Aprili, ale nie ma się co dziwić, obrażeń nie ma, ale ból pozostał. Bardzo dobrze rozpoczął kwalifikacje Jorge Martin, Hiszpan rozpoczął kwalifikacje od czasu 1:58.377. Jednak, jak się później okazało, to było wszystko, co Martin miał na Q2. Quartararo, Miller i Vinales pojechali lepiej na drugim okrążeniu, jednak najlepsze miało dopiero nadejść.

Johann Zarco

Na niecałe pięć minut przed końcem zawodnicy wyjechali na kolejną próbę, która miała zadecydować, kto wystartuje z Pole Position. Jednym z nich był także Aleix Espargaro, Hiszpan podjął kolejną próbę przejechania dobrego kółka kwalifikacyjnego. Wola walki w tym sezonie u tego zawodnika jest niesamowita, faktem jest, że nawierzchnia się poprawiała z minuty na minutę, ale kolejne czerwone sektory i ostatecznie najszybszy czas kwalifikacji zrobiły ogromne wrażenie.

Walka miała być między Millerem, a Quartararo o Pole Position, jednak najszybszym okazał się Johann Zarco z czasem 1:57.767. Zaraz za nim kwalifikacje zakończył Maverick Vinales. Hiszpan był wolniejszy od Francuza o niecałą jedną dziesiątą sekundy. Pierwszą linię uzupełnił Jack Miller. Czwarty był Quartararo, piąty Bagnaia, a szósty zakończył Aleix Espargaro.

Fot: materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *