Redaktor | Fotograf

Choć teraz samochody mocno drożeją, wciąż można znaleźć rozsądne auto za 100 tysięcy złotych. Możemy tutaj wybierać spośród nowych i używanych, oraz praktycznie wszystkich segmentów, dzięki czemu wybór jest ogromny. W naszym zestawieniu postaramy się umieścić propozycje z różnych klas, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć propozycję dla siebie.

Zastanawiając się nad kupnem auta, musimy ustalić nasz budżet. Oczywiście, im więcej możemy wydać tym lepiej, ponieważ mamy wtedy większy wybór i lepsze samochody. 100 tysięcy złotych to zdecydowanie solidny pułap, w którym będziemy mogli przebierać wśród różnorakich ofert. W naszym zestawieniu umieściliśmy propozycję zarówno aut nowych, prosto z salonów, jak i używanych, zazwyczaj zaledwie 2-3 letnich, które są nieco wyższej klasy. Trzeba pamiętać, że auto po wyjeździe z salonu w bardzo szybkim tempie traci na wartości, w związku z czym, za 100 tysięcy można upatrywać sporo okazji.

1. Segment aut kompaktowych

Kompakty w ostatnich latach tracą nieco popularność na rzecz crossoverów. Niemniej jednak jest to wciąż jedna z najbardziej rozbudowanych klas samochodów. Możemy w niej wybierać spośród aut wielu producentów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Oto kilka propozycji od nas

Nowe:

Ford Focus

Jaki samochód wybrać do 100 tysięcy złotych? Lista nowych i używanych

Nowa generacja Focusa bardzo pozytywnie zaskakuje. Wnętrze jest nowoczesne, a auto niedawno przeszło lifting, dzięki czemu wyposażenie jest bardzo na czasie. Niestety, aby otrzymać świetnie wyposażonego Focusa trzeba przekroczyć budżet. Za 100 tysięcy będziemy zmuszeni kierować się raczej ku podstawowym jednostkom benzynowym 1.0 Ecoboost lub dieslom 1.5 EcoBlue. Pomimo tego, wyposażenie będzie całkiem dobrze. Ze spokojem znajdziemy odmianę Titanium X, która ma naprawdę bogate wyposażenie i będziemy mogli dobrać kilka opcji.

Renault Megane

Jaki samochód wybrać do 100 tysięcy złotych? Lista nowych i używanych

Francuski przedstawiciel klasy kompaktowej to jedna z najciekawszych propozycji za około 100 tysięcy złotych. W tym budżecie będziemy mogli wybrać bogatszą odmianę wyposażenia Intens, a także silnik benzynowy 1.3 TCe o mocy 140 koni. Alternatywą jest diesel 1.5 o mocy 115 koni. Jeśli nieco dołożymy, będziemy mogli wybrać sporo wyposażenia dodatkowego, takiego jak większy ekran multimedialny, kamery 360 stopni, czy cyfrowe zegary. W opcji jest także skrzynia automatyczna EDC, jednak w Talismanie, którego testowaliśmy pozostawiała ona sporo do życzenia.

Używane:

Mercedes Klasy A

Jaki samochód wybrać do 100 tysięcy złotych? Lista nowych i używanych

W segmencie aut kompaktowych używanych, będziemy mogli wybierać również spośród marek uważanych za prestiżowe. Jej przedstawicielem jest Mercedes Klasy A. W zakładanym budżecie zmieści się zarówno poprzednia generacja w mocniejszych i bogatszych wersjach, jak i najnowsza generacja w nieco słabszych odmianach. Niemniej jednak wciąż otrzymamy samochód przez wielu uważanych za prestiżowy, a także dość bogato wyposażony i komfortowy.

2. Segment klasy średniej

Niestety, w przypadku tego segmentu będziemy musieli ograniczyć się do samochodów używanych. Jednak w przypadku marek popularnych będą to bardzo świeże modele, dzięki czemu będziemy mieli naprawdę nowoczesne, większe auto. W przypadku producentów premium, sytuacja ma się nieco gorzej, i w tej cenie otrzymamy 4-5 letnie auta.

Używane:

Volkswagen Passat

Sztandarowy przedstawiciel klasy średniej Volkswagena. Za 100 tysięcy będziemy mogli zakupić najnowszą generację z 2019 lub nawet 2020 roku. Oczywiście wszystko zależy od silnika i wyposażenia. Z tych roczników, zakładana kwota wystarczy raczej na podstawowego diesla 2.0 TDI o mocy 150 koni, lub benzynę 1.5 TSI o tej samej mocy. Nie będą to też bardzo bogate wersje, jednak już w standardzie Passat jest dość dobrze wyposażony. Jeśli szukamy bardziej luksusowych lub mocniejszych odmian, musimy szukać nieco starszych egzemplarzy. Wtedy będziemy mogli zakupić silniki 2.0 TSI lub 2.0 BiTDI.

BMW Serii 3

Przedstawiciel BMW w segmencie klasy średniej premium jest bardzo dobrym wyborem. Za 100 tysięcy będziemy mieli bardzo duży wybór. Z końcówki produkcji będziemy w stanie znaleźć słabsze wersje 318i, 318d, 320i lub 320d. Niemniej jednak na co dzień są to bardzo dobre wybory. Seria 3 już w standardzie jest dobrze wyposażona, a sporo egzemplarzy ma wiele dodatkowych opcji. Jeśli zdecydujemy się na starszy rocznik, możemy poszukać mocniejszych odmian 330i, 335i lub 330d. Dzięki napędowi na tył auto zapewni również sporo zabawy. W opcji większości silników jest również xDrive.

3. Crossovery

Najpopularniejszy obecnie segment ma wielu przedstawicieli różnych producentów. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele i nie zapowiada się, aby moda na crossovery się skończyła.

Nowe:

Kia XCeed

Crossover Kii to świetna propozycja za te pieniądze. Choć oczywiście Koreańczykom daleko do bycia marką premium, ich jakość w ostatnim czasie bardzo się poprawiła. Również multimedia i wyposażenie stały się bardzo nowoczesne, dzięki czemu ze spokojem mogą konkurować z europejskimi markami. XCeed występuje w kilku wersjach wyposażeniowych. W zakładanym budżecie ze spokojem znajdziemy odmianę 1.5 T-GDI, która jest optymalną jednostką dla tego auta. Zwłaszcza z 7-biegowym automatem. Niestety, aby znaleźć auto z mocną jednostką 1.6 T-GDI będziemy musieli wydać nieco więcej. Wersja wyposażenia na jaką można polować to M z dodatkowymi opcjami. Ewentualnie możemy wybrać nieco słabszy silnik 1.0 T-GDI, ale w zamian wybrać bogatsze wyposażenie. XCeed jest również bardzo przestronnym samochodem. Więcej o modelu XCeed możecie przeczytać tutaj.

Skoda Kamiq

Najmniejszy SUV w gamie Skody również jest dość ciekawym wyborem. Cennik startuje już od 73 tysięcy złotych, więc w zakładanym przez nas budżecie możemy wybrać full opcję. W gamie znajdują się jedynie silniki benzynowe, jednak lepiej wybrać mocniejszy silnik 1.5 TSI o mocy 150 koni mechanicznych. Auto jest wtedy dość żwawe. Jeśli chodzi o wyposażenie, Kamiq nie ma się czego wstydzić. Najbogatsza odmiana Monte Carlo wygląda świetnie, a także ma bogate wyposażenie dodatkowe.

Używane:

Audi Q3

Przedstawiciel SUVów klasy premium jest dość dobrą propozycją w tym budżecie. Za kwotę 100 tysięcy złotych znajdziemy 4-5 letnie egzemplarze, które wciąż wyglądają świeżo i mają bogate wyposażenie. Niestety, nie znajdziemy w tej cenie mocniejszych jednostek, jednak już podstawowe benzyny i diesle 2.0 są wystarczające. Wiele egzemplarzy ma też napęd quattro.

Podsumowanie wyboru auta za 100 tysięcy złotych

100 tysięcy złotych to bardzo duży budżet na kupno auta. Jak pokazują powyższe przykłady, wybór jest bardzo duży, jednak oczywiście to tylko sugestie. Ostateczny wybór należy do Was, a na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od tego co preferujemy, możemy wybrać kilkuletnie auto premium lub nowe auto popularnych marek.

Foto. materiały prasowe producentów/Hubert Popiołek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *