Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Od lat sprowadzanie samochodów z Niemiec do Polski cieszy się dużą popularnością. Oczywistym powodem jest to, że rynek samochodowy w Niemczech jest znacznie bardziej dynamiczny niż w innych krajach europejskich i ceny aut są tam niższe. Niektórzy jednak boją się nieznajomości importowych procedur. Niesłusznie, bo to wcale nie jest takie trudne. Dowiedz się, jak sprowadzić auto z Niemiec.

Co trzeba zrobić, aby sprowadzić samochód z Niemiec?

Pomimo uwzględnienia kosztów związanych z wyrejestrowaniem i transportem auta z Niemiec, pojazdy od zachodniego sąsiada cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Ma to odzwierciedlenie w ilości sprowadzonych samochodów w I kwartale 2021 roku. Ponad 133 000 samochodów na 227 500 sztuk wszystkich sprowadzonych z zagranicy stanowiły pojazdy z Niemiec. Co trzeba zrobić, aby importować auto z tego kraju?

Jak sprowadzić samochód z Niemiec krok po kroku?
  1. Znajdź samochód. Gdy wybierasz pojazd, najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem jest zrobienie tego przez internet. Bez wychodzenia z domu i bez pośpiechu możesz przeglądać oferty na różnych portalach, aż znajdziesz ten, który najlepiej pasuje do Twoich wymagań.
  2. Oblicz koszty. Zanim zdecydujesz się na zakup pojazdu, przejrzyj wszystkie koszty zakupu i porównaj je z kosztami, jakie musiałbyś ponieść, kupując taki sam model i rocznik w Polsce. Jeśli wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie, skontaktuj się ze sprzedawcą.
  3. Sprawdź stan auta i jego dokumentację. Skorzystaj z dostępnych online raportów historii pojazdów używanych z Europy np. na autoDNA.pl
  4. Sprowadź pojazd do Polski. Osobiście udaj się na miejsce i przyjedź nim na kołach, wynajmij lawetę lub skorzystaj z usług firmy, która oferuje import aut z Niemiec.
  • Na miejscu sprawdź stan techniczny pojazdu, wykonaj jazdę próbną.
  • Spisz umowę kupna-sprzedaży w języku niemieckim (jako dowód własności).
  • Zadbaj o skompletowanie podstawowych dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny pojazdu, potwierdzenie przeglądu stanu technicznego, książka serwisowa, karta pojazdu.
  • Jeśli zamierzasz samodzielnie przyjechać kupionym autem do Polski, pamiętaj o wyrejestrowaniu go w niemieckim urzędzie komunikacji.
  • Do zjazdu na kołach będziesz potrzebować też krótkoterminowych tablic rejestracyjnych, tymczasowego dowodu rejestracyjnego, potwierdzenia aktualnego badania technicznego i polisy OC.
  1. Załatw formalności w kraju. Po sprowadzeniu auta należy zadbać o zarejestrowanie go w Polsce.
  • W ciągu 30 dni opłać akcyzę w urzędzie celnym.
  • Jeśli samochód nie ma ważnego przeglądu technicznego, należy udać się nim do stacji kontroli pojazdów.
  • Auto z Niemiec możesz zarejestrować w wydziale komunikacji urzędu odpowiedniego dla miejsca zamieszkania. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego dowód zakupu pojazdu (umowę lub fakturę), jego dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, potwierdzenie ważnego badania technicznego i polisy OC, opłatę akcyzy, tymczasowe tablice rejestracyjne i swój dowód osobisty.
Jak sprowadzić samochód z Niemiec krok po kroku?

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec?

Procedura sprowadzania aut z Niemiec nie jest skomplikowana, ale wymaga czasu i cierpliwości. Zawsze możesz trafić na opieszałość urzędników lub problemy ze skompletowaniem dokumentacji pojazdu.

Podczas sprowadzania samochodu z Niemiec do Polski musisz się liczyć z kosztami:

  • transportu: paliwa lub wynajęcia lawety/firmy, która przywiezie auto (w tym przypadku średni koszt wynosi ok. 1200 zł),
  • 70-100 euro na tablice, ubezpieczenie oraz czynności administracyjne w Niemczech,
  • akcyzy (podatku od pojazdu nabytego za granicą): dla samochodów z silnikami o pojemności do 2000 cm3 w wysokości 3,1% wartości pojazdu, a z silnikami o pojemności powyżej 2000 cm3 – 18,6%,
  • rejestracji: łącznie 256 zł,
  • ubezpieczenia: cena jest zależna od pojazdu i historii ubezpieczeniowej właściciela.

Do tego należy doliczyć koszt badania technicznego pojazdu w Niemczech lub w Polsce (jeśli istnieje konieczność jego przeprowadzenia). Oczywiście ostateczny koszt rejestracji samochodu sprowadzanego z Niemiec może wzrosnąć. Jeżeli na przykład zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne, w wydziale komunikacji zapłacisz o 1000 zł więcej.

Pamiętaj, aby dopełnić wszelkich formalności, bo inaczej możesz mieć problemy z poruszaniem się autem z Niemiec po polskich drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *