Nowy włoski crossover zrzucił swój kamuflaż. Maserati Grecale to nowy pretendent do przejęcia rynku luksusowych aut tego typu. Czy ma na to papiery?

Maserati Grecale było jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Ostatnimi czasy włoska marka znajduje się na fali wznoszącej po kilku latach marazmu nareszcie zaczyna odnajdować swoje miejsce na rynku. Poza ciekawymi modelami, jak Ghibli czy Levante, nie można nie wspomnieć na przykład o zniewalającym MC20, który bez wątpienia jest jednym z najciekawszych supersamochodów dostępnych obecnie na rynku. Gama producenta z Modeny zostanie jednak w najbliższym czasie poszerzona o luksusowego crossovera. Czy budzące sporo emocji Grecale jest w stanie powalczyć z konstrukcjami od Porsche czy Mercedesa, a co ważniejsze – podtrzyma Maserati na fali wznoszącej?

Maserati Grecale

Zacznijmy od surowych danych na temat osiągów Grecale. Nowy samochód od Włochów będzie oferować w swojej topowej wersji moc na poziomie aż 550 koni mechanicznych, które są obsługiwane przez jednostkę V6 o pojemności 3 litrów. Przyspieszenie do 100 km/h robi wrażenie – wynosi ono 3,8 sekundy. Maksymalna prędkość to zaś 285 km/h. Osiągi w wersji Trofeo, gdyż taką nazwę otrzymał wariant z 3.0 V6, są naprawdę dobre. Oczywiście możemy zdecydować się również na 4-cylindrową miękką hybrydę, która w bazowej wersji zaoferuje nam 300 koni mechanicznych, zaś w odmianie Modena – 330 KM. Rozpędzenie się tymi autami do setki zajmie nam analogicznie 5,6 oraz 5,3 sekundy, zaś V-Max ustalono na poziomie 240 km/h. Warto dodać, iż w 2023 roku pojawi się również Maserati Grecale Folgore – w pełni elektryczna odmiana. Nie wiemy o niej jednak na razie za wiele.

Ogromną uwagę skupił jednak wokół siebie wygląd Maserati Grecale i nie da się ukryć – ten samochód prezentuje się naprawdę okazale. Agresywna linia boczna, dość muskularna, acz okraszona gładkimi liniami sylwetka, dopilnowana do milimetra symetria oraz eleganckie wnętrze, dwoma ekranami o przekątnej kolejno 12,3 oraz 8,8 cala – ten drugi jest odpowiedzialny za obsługę systemu inforozrywki, a co za tym idzie jest on oczywiście dotykowy.

Maserati Grecale

Jak zaś wygląda sytuacja z ceną? Za podstawowe Grecale przyjdzie nam zapłacić w dniu premiery 74 470 Euro (ok. 348 000 złotych). Grecale Modena to już wyższy poziom, gdyż tutaj cena wynosi 85 200 Euro (niemal 400 000 złotych), zaś wariant Trofeo – około 115 tysięcy Euro (suma podchodząca pod 540 000 złotych). Pierwsze egzemplarze trafią do klientów jesienią tego roku.

Maserati Grecale

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *