Honda pokazała koncept elektrycznego SUVa z asystą sterowania

Honda kontynuuje swoją zieloną ofensywę! Po małym modelu Honda e, przyszła pora na ulubiony rodzaj nadwozia wśród producentów, czyli SUV-a.

Japoński producent ma już za sobą pierwsze doświadczenie w kwestii budowy samochodów z napędem elektrycznym. Zaprezentowana w marcu 2019 roku Honda e, która jest niezwykle ciekawą propozycją na rynku miejskich elektryków, była idealnym początkiem dla programu bezemisyjnych samochodów.

Tymczasem podczas właśnie trwającego Auto China 2020 w Pekinie zaprezentowano koncept elektryka w segmencie, który śmiało można nazwać obecnie najmodniejszym w motoryzacji. SUV-y w swoim portfolio ma praktycznie każda duża marka – nawet tak ekskluzywny producent, jak Lamborghini.

Honda

Zaprezentowany przez Hondę model ma niezwykle futurystyczne linie, a uwagę przyciąga przede wszystkim przód samochodu. Przednie lampy są złączone ze sobą i tworzą długi pas oświetlenia. Podobny zabieg został zastosowany przy tylnych lampach, a przyglądając się bliżej obu zderzakom możemy zauważyć, że są wręcz bliźniaczo podobne. Wzrok przykuwa także wysunięta do przodu maska, wcięcie nad nadkolami oraz smukły dach.

Jednak najważniejsze dla producenta założonego w centralnej Japonii najważniejsza jest technologia, którą skrywa ten model. SUV e:concept ma posiadać zaawansowany system asystowania kierowcy. Ma on się skupiać na jak najlepszym rejestrowaniu, przewidywaniu oraz precyzji działania na drodze. Ma w tym pomóc przednia kamera o szerokim polu widzenia oraz sensory rejestrujące sytuację dookoła całego pojazdu. Według Hondy asysty te mają pomagać w bezpiecznej jeździe w znacznie większym zakresie sytuacji i warunków na drodze.

Kolejna technologia, która uległa ulepszeniu w porównaniu z modelem Honda e, to system Honda Connect. Zawiera on takie funkcje, jak elektroniczny asystent interfejsu, połączenie ze smartfonem oraz bezprzewodowe aktualizacje.

Przypadkowe nie jest miejsce prezentacji. Honda SUV e:concept ma być pierwszym elektrycznym pojazdem Japończyków na chińskim rynku. Rynku, który ma ogromny potencjał. Z tego powodu pokaz systemu Honda Sensing, czyli wcześniej wspomnianej asysty prowadzenia, ma w pierwszej kolejności odbyć się w Państwie Środka. Demonstracja według zapowiedzi ma się odbyć do końca obecnego roku. Póki co japońska marka nie ujawniła daty rozpoczęcia produkcji nowego modelu.

Honda

Foto. materiały prasowe producenta