Deszczowa sobota podczas Grand Prix Rosji

Intensywne opady deszczu uniemożliwiły rozegranie trzeciego treningu przed Grand Prix Rosji w Soczi. Zagadką pozostaje los kwalifikacji.

Przed rozpoczęciem weekendu w Rosji wszyscy bacznie przyglądali się prognozom pogody, które nie napawały optymizmem. O ile piątek przebiegł w spokojny sposób, o tyle w sobotę wszelkie obawy się potwierdziły. Poranek w kurorcie nad Morzem Czarnym stał pod znakiem ulewnego deszczu, pojawiły się również burzowe błyskawice. W takich okolicznościach trudno było oczekiwać, aby trzecia sesja treningowa przed Grand Prix Rosji doszła do skutku. Jej start był zaplanowany na godzinę 11 czasu polskiego, jednak już kilkanaście minut wcześniej odwołano poranne jazdy.

Deszczowa sobota podczas Grand Prix Rosji

Przed planowym rozpoczęciem sobotnich jazd Michael Masi zdradził, jakie są możliwe scenariusze działań związanych z trzecim treningiem.

Mamy kilka opcji, jak to już wcześniej bywało, więc moglibyśmy rozpocząć sesję i od razu wywiesić czerwone flagi, aby czas sesji mógł płynąć i ocenić, jaka jest pogoda w tym czasie. Alternatywnie, jeśli zobaczymy, że przez całą sesję będzie ulewnie, odwołamy FP3 i będziemy celować w rozegranie kwalifikacji.

Michael Masi
Michael Masi

Ostatecznie zastosowano to drugie rozwiązanie. Dyrektor wyścigowy Formuły 1 zadeklarował, że priorytetem serii na sobotę jest rozegranie kwalifikacji, w czym może pomóc prognozowane osłabienie opadów po południu. W razie jeszcze późniejszej poprawy warunków przeszkodą w przeprowadzeniu sesji może być zmierzch zapadający po godzinie 18 czasu lokalnego. Australijczyk potwierdził, że Królowa Motorsportu jest gotowa również na dalsze zmiany w harmonogramie. Pod uwagę bierze się rozegranie czasówki w niedzielny poranek.

Z prognoz wynika, że mocny deszcz ma padać do około 13:30-14:30 czasu lokalnego, a po południu będzie słabł. (…) Decydującym czynnikiem tego popołudnia będzie światło. Zachód słońca jest przewidywany na ok. 18:15, lecz przy takich warunkach pogodowych światło dzienne zanika znacznie wcześniej, co będzie naszą granica. Jeśli kwalifikacje nie będą mogły odbyć się dzisiaj, to tak, jak już bywało kilkukrotnie w przeszłości, ponownie wykonamy nasz program i odbędą się one w niedzielę rano.

Michael Masi

Zgodnie z pierwotnymi założeniami kwalifikacje mają wystartować o godzinie 14 czasu polskiego. Mimo to nie warto zbytnio przywiązywać się do tego terminu, gdyż w Rosji wciąż sowicie pada.

fot. oficjalne materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *