Nordschleife

W związku z przesiadką z specyfikacji Class One na wolniejsze auta GT3 pojawiła się możliwość wyścigu serii DTM na Nordschleife.

DTM czeka mnóstwo zmian. Utrata trzech producentów w ciągu trzech lat zmusiła ITR, czyli promotora serii do obrania innego kierunku. Z tego powodu samochody, którymi ścigać się będą od przyszłego roku kierowcy będą w specyfikacji GT3. Ma to na celu przyciągnięcie większą liczbę producentów, co pozwoli uratować DTM. Właśnie ta zmiana może pozwolić kierowcom ścigać się na Nordschleife, czyli legendarnej północnej pętli toru Nurburgring. Do tej pory ściganie tam było niemożliwe, ponieważ samochody Class One były zwyczajnie zbyt szybkie, aby przeprowadzić tam bezpieczne zawody. Trzeba pamiętać, że tor ten ma ponad 20 kilometrów, więc niesie ze sobą ogromne wyzwania organizacyjne. m.in. trzeba zatrudnić kilka razy więcej porządkowych niż w wypadku typowej pięciokilometrowej pętli.

Myślałem o tym (wyścigu na Nordschleife [przyp. red.]) odkąd tylko zacząłem pracować w DTM. Do tej pory nie było to technicznie możliwe przez samochody Class One, ale teraz sytuacja się zmieniła. Trzeba wziąć pod uwagę i przemyśleć wiele aspektów, ale w ściganiu na Nordschleife jest coś, przez co mi jako kierowcy serce zabiłoby mocniej. W tej chwili nie ma żadnych znaczących planów. Musimy przemyśleć wiele spraw: realizacje TV, potrzebne wyposażenie i kwestie bezpieczeństwa. Nie jest łatwo to zaplanować. Powiedziałbym, że to bardziej długoterminowa kwestia. Oczywiście miałem to z tyłu głowy przez wiele lat, lecz nie wiedziałem, że zmiana regulacji nadejdzie tak szybko i będziemy mogli to przeprowadzić. Musimy to zaplanować i są to raczej plany długo-terminowe.

Gerhard Berger
Nordschleife

Obecnie w “zielonym piekle” odbywają się rundy takich serii jak WTCC, czy Audi R8 LMS Cup. Do tego mamy coroczne święto w postaci 24h Nürburgring, w którym często startują kierowcy DTM. Wygląda więc na to, że obecność Deutsche Tourenwagen Masters na legendarnym Nordschleife nie jest niemożliwe i w ciągu kilku lat możemy zobaczyć taki wyścig jako pełnoprawną rundę sezonu DTM.

Foto. materiały prasowe wyścigu 24h Nürburgring

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *