Podczas Grand Prix Niemiec 1977 Hans Heyer dokonał wyjątkowego osiągnięcia – 3 razy D (DNQ, DNF i DSQ). Nie zakwalifikował się do wyścigu, nie ukończył go w wyniku awarii i został dyskwalifikowany. Wydaje się niemożliwe, bo jak mógł wziąć udział w wyścigu do którego się nie zakwalifikował?

Hans Heyer urodził się 16 marca 1943 roku w Munchengladbach (Niemcy). Za kierownicą bolidu Toj F201 brał udział w dwóch wyścigach Formuły 2 w sezonie 1976, zdobywając jeden punkt. W 1977 roku został zgłoszony przez niemiecki zespół ATS do Grand Prix Niemiec 1977. Prowadził bolid Penske PC04, w którym rok wcześniej John Watson zdobył jedyne zwycięstwo w historii zespołu Penske (Grand Prix Austrii 1976). Nie zakwalifikował się do wyścigu, ale jak pewnie się domyślacie, ten fakt go nie powstrzymał, a w rezultacie dostał 3 razy D, czyli DNQ, DNF i DSQ.

DNQ DNF i DSQ

Podczas niedzielnych zmagań na pierwszym okrążeniu doszło do wypadku i zamierzanie na torze. Niemiecki kierowca wykorzystał to i dzięki swoim znajomościom z miejscowymi Marshallami udało mu się wyjechać na tor. Pokonał prawie dziewięć okrążeń, zanim doszło do awarii skrzyni biegów, w wyniku której musiał się wycofać. W tym momencie kierownictwo wyścigu zdało sobie sprawę, że nie powinien brać udziału i został w dodatku automatycznie zdyskwalifikowany.

Jest jedyną osobą w historii Formuły 1, która podczas jednego weekendu wyścigowego nie zakwalifikowała się, nie ukończyła wyścigu i została zdyskwalifikowana jednocześnie. Osiągnięcie wyjątkowe. Poza tym w latach 1972-1986 brał udział 12 wyścigach z cyklu 24h Le Mans. Żadnego z nich nie udało mu się ukończyć, za każdym razem z powodu usterek samochodu. Uczestniczył w Rajdzie Dakar 1986 w klasie ciężarówek i udało mu się zdobyć 2 miejsce w klasyfikacji całego cyklu.

DNQ DNF i DSQ
Hans Heyer, Penske PC04, GP Niemiec 1977

Autorem tego artykułu jest Adrian Kleć, którego wszystkie artykuły znajdziecie na jego stronie AbcF1world oraz możecie go zaobserwować na Twitterze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *