Cupra el-Born będzie sportowym elektrycznym hatchbackiem na bazie Volkswagena ID.3. Przy okazji otrzyma on kilka nowych interesujących funkcji.

Cupra el-Born to pierwszy elektryczny samochód w gamie hiszpańskiego producenta. Jego podstawą jest model ID.3 od Volkswagena, lecz nie oznacza to, że będzie on wyłącznie sportową wersją auta wprost z Niemiec. Zmian będzie całkiem sporo, a Cupra nieraz już pokazała, że potrafi naprawdę kreatywnie i pomysłowo korzystać z pomocy potentata z Wolfsburga. Do dyspozycji el-Borna będzie silnik pozwalający na rozpędzenie auta do 50 km/h w 2.9 sekundy, a akumulator o pojemności efektywnej wynoszącej 77 kWh pozwolić ma na przejechanie nawet 500 kilometrów na jednym ładowaniu. Pół godziny karmienia będzie zaś wystarczać na ruszenie w drogę z zasięgiem 260 kilometrów.

el-Born będzie wyposażony w kilka udogodnień, których nie uświadczymy w ID.3, jak na przykład dynamiczne zawieszenie DCC Sport czy nowa funkcja, o której dowiedzieliśmy się stosunkowo niedawno. Nowa Cupra otrzyma bowiem system wyprzedzania push-to-pass. Ma on działać na takiej samej zasadzie, jak tryb Overboost w Porsche czy wspomaganie o tej samej nazwie stosowane między innymi w ostatnich kilku sezonach DTM i w innych seriach wyścigowych.

Cupra el-Born

Tryb Boost ma znacznie zwiększyć moc silnika na ograniczony czas. Ma być to idealna funkcja do manewrów wyprzedzania, która ma skrócić ich trwanie. Jest to jednak również dość ważna funkcja w kontekście używania el-Borna podczas track dayów.

Nazywamy to “impulsem”: możesz mieć wymaganą moc na żądanie. Masz dostępne czyste przyspieszenie, a w razie potrzeby można użyć przycisku push-to-pass, by jechać szybciej. Takie rzeczy, jak “przyspieszenie na żądanie”, sportowe zawieszenie, układ kierowniczy czy hamulce zmieniają całe doświadczenie z prowadzenia. Planujemy też stworzyć jeszcze mocniejszą wersję Cupry el-Born. Jeździłem zarówno ID.3, jak i El-Bornem i myślę, Cupra to Cupra. Ważnym jest, żeby pozostała ona autentyczna pod względem prowadzenia.

Wayne Griffiths, dyrektor generalny marki Cupra dla programu Top Gear

Cupra el-Born ma mieć swoją premierę w bieżącym roku. Na ten moment brak jednak informacji na temat cennika i dokładnej daty ukazania się hiszpańskiego elektryka na rynku. Aktualnie Cupra skupia się na nowych wersjach silnikowych dla Leona i Formentora.

Cupra el-Born

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *