Charles Leclerc z niewielką przewagą nad Georgem Russellem i Maxem Verstappenem wygrał 3. trening przed Grand Prix Holandii.

Piątkowe treningi przed Grand Prix Holandii nie przebiegły po myśli Red Bulla – zespół skoncentrował się na sprawdzaniu twardych opon, które nie powinny być szczególnie użyteczne podczas wyścigu. Na szybszych mieszankach Max Verstappen i Sergio Perez nie byli w stanie uzyskiwać lepszych czasów od kierowców Ferrari i Mercedesa. W dodatku reprezentant gospodarzy w pierwszej sesji przejechał zaledwie 7 kółek ze względu na awarię skrzyni biegów. Już w pierwszych minutach sobotniej sesji obaj przedstawiciele ekipy Christiana Hornera podjęli próbę pokonania szybkich okrążeń. Narzekający na słabą przyczepność tylnej części samochodu Sergio Perez zapisał przy swoim nazwisku czas 1:13.792, na kolejnym kółku urywając prawie 0,2 s (1:13.603).

Max Verstappen podczas 3. treningu przed Grand Prix Holandii

Wyraźnie szybszy był Max Verstappen (1:12.309, najszybsze okrążenie weekendu), również narzekający na słabą przyczepność, a konkretnie jej brak po przejechaniu jednego szybkiego kółka. Pomimo tego bohater miejscowej publiczności na tym samym komplecie opon odzyskał tempo i umocnił się na czele stawki (1:12.196). Jego przewaga nad drugim Charlesem Leclerkiem wynosiła ponad pół sekundy, na pozycjach za nimi plasowali się Hamilton, Sainz, Russell i Stroll. Ponad 20 minut przed końcem na trzecie miejsce awansował Alex Albon (+0,579 s do Verstappena).

Pierre Gasly

Chwilę później coraz więcej kierowców zaczęło przystępować do symulacji kwalifikacji – po rekordach w dwóch pierwszych sektorach nowym liderem 3. treningu przed Grand Prix Holandii został Carlos Sainz (1:11.971). Poprzeczki zawieszonej przez Charlesa Leclerca (1:11.632) nie zdołał przeskoczyć George Russell (+0,066 s z rekordem w trzecim sektorze). Trzeci czas z fioletowym trzecim sektorem należał do Maxa Verstappena (+0.161 s). W samej końcówce sesji okazało się, że mechanicy AlphaTauri będą mieli trochę pracy przed kwalifikacjami przy oczyszczaniu bolidu Pierre’a Gasly’ego. Francuz wjechał w styropianowy znacznik, zabierając jego spory fragment ze sobą. Trzy czołowe pozycje utrzymali Leclerc, Russell i Verstappen. Czwarte miejsce zajął Carlos Sainz, piąte Lewis Hamilton. Czołową szóstkę uzupełnił Sergio Perez.

Kwalifikacje przed Grand Prix Holandii rozpoczną się o godzinie 15:00. Można oczekiwać niezwykle wyrównanej walki o pole position pomiędzy kierowcami trzech czołowych ekip.

Foto. oficjalne materiały prasowe serii; F1; Scuderia Ferrari

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *