Zawodnik Uni-Virtuosi z F2, Callum Ilott w przyszłym miesiącu zasiądzie w Alfie Romeo podczas testów na torze Yas Marina. To będzie drugie podejście do bolidu F1.

To nie pierwszy raz, kiedy to Callum Ilott będzie współpracować ze szwajcarską ekipą. Pierwszy test Brytyjczyka w Alfie odbył się w 2019 roku na torze w Barcelonie. Rywal Micka Schumachera w walce o mistrzostwo F2 jest pod opieką Ferrari, więc jedyne zespoły, które dają szansę wiceliderowi klasyfikacji generalnej do jazdy bolidem to ekipy z silnikiem z Maranello. Scuderia także ostatnio testowała Ilotta. Wraz z Mickiem Schumacherem i Robertem Shwartzmanem wzięli ostatnio udział w krótkich testach w maszynie z 2018 roku na torze we Fiorano. Mick i Callum jako jedyni w tym roku z F2 dostali szansę jeżdżenia w FP1. W Niemczech na torze Nurburgring kierowca Uni- Virtuosi miał dostać szansę w Haasie, a jego rywal z Premy w Alfie Romeo. Niestety ich plany pokrzyżowała ulewa, która zmusiła organizatorów do anulowania treningu.

Jeden fotel w Haasie jest już raczej zaklepany dla Micka Schumachera. Niemiec w tym sezonie prezentuje świetną formę, a to, co najbardziej imponuje w jego jeździe, to powtarzalność. Jeszcze dwa tygodniu temu można było spekulować, że ci dwaj pojawią się w F1 – czy to w Alfie Romeo czy Haasie. Jednak szwajcarska ekipa postanowiła nie zmieniać swoich kierowców na 2021. Zostały teraz tylko dwa miejsca w zespole z silnikiem Ferrari… jest to Haas. Bitwa o fotel odbędzie się prawdopodobnie pomiędzy Ilottem, Mazepinem, Shwarzmannem. Najbliżej według medialnych doniesień jest Rosjanin z Hitecha, który jeździ przyzwoicie, a także może wnieść do zespołu naprawdę spore pieniądze.

Nie mogę doczekać się ponownego wejścia do kokpitu F1. Jestem wdzięczny, że Alfa Romeo wybrała mnie jako swojego kierowcę na posezonowe testy w Abu Dhabi. Także chce podziękować Akademii Ferrari za wszelką pomoc. Każda możliwa okazja na jazdę bolidem F1 jest bardzo ważna dla mnie, dzięki temu zyskuję doświadczenie nie tylko w kokpicie, ale także z całym zespołem. Mówię tu o inżynierach i całej ekipie. Jest to jedna z najlepszych załóg na całym świecie, więc można się od nich wiele nauczyć.

Callum Ilott
Callum Ilott

Szef Zespołu Alfa Romeo Orlen Racing także wypowiedział się na temat 22-latka.

Callum jest jednym z bardziej obiecujących kierowców z Formuły 2. Bacznie obserwowaliśmy jego progres w tym sezonie. Miał sporego pecha na Nurburgringu, pogoda spowodowała anulowanie piątkowego treningu, więc chłopak sobie nie pojeździł. Według nas zasługuje on na drugą szansę, dlatego będzie nas reprezentował w posezonowych testach w Abu Dhabi.

Callum Ilott

Brytyjczyk teraz w ostatnich wyścigach F2 musi udowodnić zespołowi Haas, że on jest kierowcą godnym fotela. Dużym i tak naprawdę jedynym zagrożeniem dla zawodnika Uni- Virtuosi jest Nikita Mazepin, który dysponuje sporym zastrzykiem gotówki. Kogo wybierze amerykański zespół?

Callum Ilott

Foto. materiały prasowe Alfa Romeo i FDA; @callum_ilott

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *