Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Posiadanie samochodu to nie tylko zaspokojenie potrzeby związanej z komfortowym przemieszczaniem się. To często także realizacja marzenia, która wymagała sporo czasu i systematycznego odkładania pieniędzy. Szczególnie pojazd klasy premium, znacznie trudniej osiągalny dla przeciętnego użytkownika, staje się przedmiotem najwyższej troski właściciela, kiedy auto znajdzie się w garażu. Sprawdź, jak można zadbać o karoserię takiego samochodu.

Sposoby zabezpieczenia lakieru samochodowego

Karoseria jest zewnętrzną powłoką górnej części pojazdu, która dla laików stanowi tylko element dekoracyjny. Owszem, ma ona również takie znaczenie, składając się na ogólny design auta. Jej rola jest jednak znacznie szersza, gdyż od jej stanu zależy okres użytkowania pojazdu. Większość elementów samochodowych jest produkowana z metali. Nawet te najbardziej odporne na korozję i działanie czynników atmosferycznych nie są na nie całkowicie obojętne.

Staranne nałożenie wielowarstwowej powłoki lakierniczej zapewnia dodatkową barierę dla wilgoci i tlenu, które bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju korozji. To jeden z wielu powodów, dla których zadbanie o karoserię jest ważne i warto w nie zainwestować. Drugim powodem z pewnością jest wygląd auta. Podczas jazdy jest ono wystawiane na działanie czynników mechanicznych takich jak drobinki piasku, odpryski asfaltu czy szczątki roślin i owadów. W konsekwencji lakier rysuje się, traci połysk i obniża wartość estetyczną pojazdu.

Karoserię samochodową można zabezpieczać na kilka sposobów. Różnią się one efektami i czasem ochrony, a także kosztami wykonania. Do najpopularniejszych, stosowanych obecnie przez firmy detailingowe, zaliczają się:

  • folia zabezpieczająca lakier samochodowy,
  • powłoka ceramiczna,
  • powłoka kwarcowa,
  • powłoka polimerowa,

Każda z tych metod znajduje zastosowanie w innych sytuacjach. Najmniej trwałe z pewnością jest woskowanie. Można je jednak wykonać po każdej wizycie w myjni. Najtrwalsza i najdroższa jest powłoka ceramiczna, która dzięki nanocząsteczkom tworzy szklistą, twardą warstwę hydrofobową. Do najbardziej uniwersalnych natomiast można zaliczyć oklejanie samochodów (więcej).

Zabezpieczanie lakieru folią ochronną

Folia do oklejania samochodu jest jednym z nowszych wynalazków cieszącym się coraz większym powodzeniem ze względu na jego liczne zalety. Jedną z najważniejszych z pewnością jest brak jakiejkolwiek ingerencji materiału w strukturę lakieru. W praktyce oznacza to, że po zdjęciu okleiny na lakierze nie pozostaje po niej nawet najmniejszy ślad.

Ponadto poliuretanowa folia ochronna na samochód PPF (Paint Protection Film):

  • ma grubość nie większą niż 150-220 mikronów, dzięki czemu nie zmienia sylwetki pojazdu,
  • jest transparentna i po naklejeniu pozostaje niewidoczna,
  • jest samoregenerująca się, co oznacza, że po umyciu auta ciepłą wodą znikają na niej wszelkie rysy,
  • ma zdolność do rozpraszania energii uderzeń,
  • dobrze znosi temperatury od -50ºC do przeszło +110ºC,
  • ma wytrzymałość mechaniczną szacowaną na 8-10 lat.

Jakie elementy auta można zabezpieczyć folią?

Oklejanie samochodów jest metodą uniwersalną, gdyż – poza powierzchnią lakierowaną – można nią również chronić inne elementy auta. Folia zabezpieczająca lakier doskonale sprawdzi się także w przypadku felg, które są szczególnie narażone na kontakt z drobinami materiału czy środkami chemicznymi, stosowanymi podczas zimowego oczyszczania dróg.

Oklejać można także inne elementy narażone na uszkodzenia mechaniczne. Są to np. lusterka, lampy samochodowe, zderzaki, obszar pod klamkami, tylna przestrzeń bagażnika itp. Folia jest stosowana również we wnętrzu aut, na dekorach, słupkach piano, czy elementach karbonowych nieustannie narażonych na zabrudzenie odciskami palców.

Zalety oklejania auta folią ochronną

Zabezpieczanie lakieru samochodowego – jak zadbać o karoserię?
Źródło: pixabay.com

Oklejanie samochodów folią ochronną przede wszystkim pełni funkcję zabezpieczenia przed mechanicznym i chemicznym uszkodzeniem powłoki. Dotyczy to zarówno rysowania drobinkami materiału unoszącego się w powietrzu podczas jazdy, jak i przypadkowych dotknięć, przetarć, uderzeń przedmiotami. Folia chroni też lakier przed skutkami działania ptasich odchodów czy soków i żywic roślinnych, które są poważnym problemem właścicieli aut na zadrzewionych osiedlach.

Inną istotną zaletą oklejania auta folią jest wydobywanie piękna i blasku lakieru. Powierzchnia karoserii staje się lśniąca, przyciągając uwagę świeżością i długo zachowując wygląd nowego auta prosto z taśmy produkcyjnej. Zastosowanie folii pozwala też ograniczyć ilość systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych, a w efekcie także czasu i kosztów.

Ile kosztuje oklejenie samochodu?

Właściciele nowych samochodów, którzy myślą o trwałym zabezpieczeniu karoserii, z pewnością zastanawiają się, jaka jest cena takiej usługi. Koszt oklejenia auta zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest powierzchnia przewidziana do oklejenia. Drugi to stopień skomplikowania czynności. Nieco więcej czasu i pracy wymaga bowiem oklejanie elementów o złożonych kształtach czy znajdujących się w niedostępnych miejscach. Firmy detailingowe oferują usługę oklejania w pakietach od około 1500 zł do kilku tysięcy złotych.

Oklejenie samochodu folią ochronną w Warszawie

Warszawa jest miastem, w którym świadczy swoje usługi firma Perfekcyjne Auto. Poza ofertą, jaką jest oklejanie samochodów folią ochronną, specjalizuje się ona również w innych formach zabezpieczania karoserii. Są to między innymi nakładanie powłok ceramicznych Fireball oraz preparatem Ceramic PRO Light. Specjaliści z Warszawy zajmują się także renowacją lakieru, praniem tapicerki samochodowej i innymi usługami w ramach auto detailingu. Oklejanie folią można zamówić w jednym z trzech pakietów: podstawowym, bikini i full front.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *