Grand Prix Emilii-Romanii

Grand Prix Emilii-Romanii będzie pierwszym takim w historii. Formuła 1 przeprowadzi eksperyment z zaplanowaniem tylko jednego treningu.

Podstawowe informacje o Grand Prix Emilii-Romanii:

Nazwa toru: Autodromo Enzo e Dino Ferrari
Długość toru: 4.909 km
Liczba okrążeń: 63
Ostatni zwycięzca: Michael Schumacher (Ferrari, 2006)
Rekord toru (wyścig): Michael Schumacher, 1:20,411 (Ferrari, 2004)
Rekord toru (kwalifikacje): Jenson Button, 1:19,753 (Honda, 2004)

Powoli do końca zbliża się seria wyścigów na torach, które swój udział w kalendarzu zawdzięczają pandemii. Za nami już weekend na Nurburgringu i Algarve, a teraz padok Formuły 1 zawita do miejscowości Imola na Grand Prix Emilii-Romanii. Rozwiązania logistyczne wymusiły wręcz przeprowadzenie jednego eksperymentu. W ten sposób samochody na torze pojawią się dopiero dziś, w sobotę i zrezygnowano całkowicie z piątkowych treningów. Namiastkę tego mieliśmy podczas GP Eifelu, gdzie przez pogodę żaden samochód w piątek na torze się nie pojawił. Dzięki temu wyścig był bardziej nieprzewidywalny, bo zespoły miały znacznie mniej wiedzy.

Grand Prix Emilii-Romanii

Do przypieczętowania mistrzostwa powoli szykować się może Lewis Hamilton. Przed nami tylko pięć wyścigów, w których do zgarnięcia jest 130 punktów. Przewaga kierowcy Mercedesa nad swoim zespołowym kolegą wynosi 77 punktów. Oznacza to, że Hamilton tytuł może zapewnić sobie już podczas kolejnego Grand Prix, które odbędzie się w Turcji.

Rynek transferowy

Zaczyna nam się klarować ostateczna stawka kierowców na sezon 2021. Znaliśmy Ferrari, Renault, McLarena i Astona Martina, gdzie co prawda Lance Stroll nie został oficjalnie potwierdzony jako kierowca, lecz dobrze wiemy jak wygląda sytuacja na linii właściciel-kierowca. Do tego grona dołączyła Alfa Romeo Racing ORLEN oraz Williams. Obie ekipy do walki o punkty za rok staną dokładnie w tych samych składach. Tym samym Williams uciął plotki o rzekomym angażu dla Pereza, który miałby zastąpić w stajni z Grove juniora Mercedesa, George’a Russela. Niewiadomą wciąż pozostaje skład Haasa. Tam wszelkie wybory mają mieć na pierwszym miejscu zapewnić potrzebne finanse. Można więc spodziewać się poszerzenia współpracy z Ferrari i przyjęcia jednego z juniorów stajni z Maranello oraz zatrudnienia kierowcy z F2 z sporym zapleczem finansowym, jak na przykład Nikita Mazepin. Do rozstrzygnięcia pozostaje także obsada foteli w Red Bullu i AlphaTauri, gdzie szuka się partnerów dla Maxa Verstappena oraz Pierre’a Gasly’ego. Kontraktu na 2021 rok nie podpisał także Lewis Hamilton. Lecz prędzej czy później w tym sezonie powinniśmy spodziewać się przedłużenia umowy Brytyjczyka.

Grand Prix Emilii-Romanii

Raport pogodowy przed Grand Prix Emilii-Romanii

Wyjątkowy dwudniowy weekend zapowiada się sucho. Temperatury będą oscylowały w okolicach 18 stopni podczas najważniejszych sesji, więc są niewiele niższe niż w Portimao tydzień temu.

Foto. materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *