Toyota Gazoo Racing

Miłośnik motoryzacji i motorsportu. Staram się cieszyć pasją na różne sposoby - od dziennikarstwa, przez amatorską rywalizację na torze, po konstruowanie bolidów w ramach AGH Racing - zespołu Formuły Student.

Japończycy nie mają zamiaru się zatrzymać. Toyota spod dywizji Gazoo Racing zaprezentuje nowe auta – GR GT3 i zmodyfikowanego GR Yarisa.

Tegoroczny Tokyo Auto Salon zapowiada się naprawdę ekscytująco. Jakiś czas temu Honda zapowiedziała zaprezentowanie szerszej publiczności ich Civica Type R najnowszej generacji. Teraz z kolei przyszedł czas na ogłoszenia ze strony Toyoty, które zwiastują coś naprawdę dużego. Z jednej strony zobaczyć mamy podrasowaną wersją GR Yarisa. Ciekawszym wydaje się jednak drugi pojazd, którego prezentacja ma się odbyć już w najbliższy weekend. Mowa tutaj o koncepcie GR GT3, który wygląda na to, że nie będzie bazowany na żadnym z obecnych modeli linii Toyota Gazoo Racing.

Toyota GR Yaris

Zacznijmy najpierw jednak od auta, o którym na dobrą sprawę wiemy już całkiem sporo. GR Yaris sam w sobie nie jest już nowym modelem i zdołał już się zadomowić nawet na polskich drogach. Tutaj jednak mówimy o wzmocnionej wersji tego małego potworka. Na dobrą sprawę plotki o tym, że Toyota planuje stworzyć taką wersję, krążyły po sieci już od dłuższego czasu. Wszystko to za sprawą zdjęć szpiegowskich z toru Nurburgring. Częstym gościem Zielonego Piekła w ostatnim czasie był GR Yaris z podrasowaną aerodynamiką, co przyciągało uwagę fotografów. Pokazany na udostępnionych przez Japończyków zdjęciach odbiega jednak od auta, które testowano na Nurburgringu. Po zabawie suwakami w programie graficznym odsłania nam się inny kształt spoilera czy nieobecny wcześniej wylot powietrza na masce.

Toyota Gazoo Racing Yaris

Przejdźmy zatem teraz do samochodu, który jest znacznie większą zagadką, a mianowicie koncept GR GT3. Toyota, podobnie jak w przypadku Yarisa, udostępniła jedynie zaciemnione zdjęcie sylwetki pojazdu, który najprawdopodobniej będzie kolejną wyścigówką marki. Problem zaczyna się po rozjaśnieniu zdjęcia, bo na dobrą sprawę nadwozie nie przypomina niczego, co oferuje gama modelowa Toyoty, nawet spod dywizji Gazoo Racing. Pozostaje zatem pytanie, czy widzimy tutaj zupełnie nowy samochód, czy po prostu grafika ta jest zmyłką. W przypadku drugiego scenariusza spodziewałbym się, że samochodem GT3 stałaby się Toyota GR Supra. Już teraz model ten konkuruje przecież w GT4, czyli klasie niższej.

Toyota GR GT3

Ostatecznie jednak na komplet informacji zarówno dotyczących Yarisa, jak i konceptu GR GT3 będziemy musieli poczekać na tegoroczne Tokyo Auto Salon. Targi te odbędą się w dniach 14-16 stycznia, czyli już w najbliższy weekend.

Toyota Gazoo Racing GT3

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *