Toyota GRMN Yaris

Miłośnik motoryzacji i motorsportu. Staram się cieszyć pasją na różne sposoby - od dziennikarstwa, przez amatorską rywalizację na torze, po konstruowanie bolidów w ramach AGH Racing - zespołu Formuły Student.

Kiedy wydawało się, że ponad 250 koni w miejskim aucie o napędzie na cztery jest wystarczające, Toyota GRMN Yaris pokazuje że da się mocniej.

Mówiło się o tym już od dłuższego czasu, ale wreszcie na tegorocznym Tokyo Auto Salon zostało to potwierdzone. Toyota GRMN Yaris oficjalnie powstanie w limitowanym nakładzie 500 sztuk. Ponadto wersja ta obejmować będzie dwa pakiety — jeden skoncentrowanym na doznaniach torowych, a drugi bardziej przystosowany pod rajdowe oesy.

  • Toyota GRMN Yaris
  • Circuit Package

GRMN jest skrótem od “Gazoo Racing Masters of Nurburgring” i stanowić ma najbardziej wyrafinowane edycje sportowych pojazdów Toyoty. Yaris nie będzie tego wyjątkiem. W jego przypadku zmianom uległo praktycznie całe auto. Moc zwiększono z 250 do ponad 270 koni mechanicznych. Udało się przy tym zmniejszyć masę pojazdu o 20kg, zwiększając jego sztywność. Wszystko to w głównej mierze za sprawą pozbycia się tylnej kanapy, w której miejsce trafiła klatka, nowym kubełkom Recaro, czy elementom z włókna węglowego. Nie obyło się bez zmian w aerodynamice. Nadwozie wydłużono, aby poprawić przepływ powietrza, a sam pakiet torowy bogaty jest w liczne lotki czy ospoilerowanie z włókna węglowego.

No właśnie, bo GRMN Yaris dostępny będzie w dwóch zupełnie różnych pakietach. Pierwszy z nich nazwano “Circuit Package” i jak sama nazwa wskazuje, skoncentrowany jest na poprawie osiągów na torach wyścigowych. Nowa aerodynamika i zawieszenie Bilstein zostały zestrojone w celu poprawy czasów okrążeń. Do tego dochodzą specjalne 18-calowe felgi BBS, pod którymi ukryto nacinane tarcze. Pakiet “Rally Package” oparto na doświadczeniach Gazoo Racing w rajdach WRC. Zastosowano specjalne zawieszenie i amortyzatory produkcji GR, a podwozie zostało obudowane specjalnymi osłonami.

  • Toyota GRMN Yaris
  • Rally Package

Toyota GRMN Yaris trafi do limitowanej sprzedaży już latem 2022. Co ciekawe, właściciele będą wybierani poprzez loterię, na którą już można wysłać zgłoszenie. Bez wątpienia jest to ciekawy sposób na poradzenie sobie z ogromnym zainteresowaniem, jakim cieszy się ten samochód. Dla dotychczasowych nabywców GR Yarisa z kolei Toyota udostępni pakiet części inspirowanych najnowszą wersją już jesienią tego roku.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *