Testy przedsezonowe są wyznacznikiem formy każdego zespołu. Wygląda jednak na to, iż za rok testy zostaną skrócone do trzech dni.

Testy przedsezonowe to wielka gratka zarówno dla fanów, jak i zespołów. Po raz pierwszy od kilku miesięcy zawodnicy zasiadają w maszynach, by uzyskać jak najwięcej danych. To właśnie na ich podstawie możemy wywnioskować układ sił w stawce. Od kilku lat panuje trend na to, aby ograniczać dni testowe jak najbardziej się da. W 2010 roku skutkowało to zabronieniem prywatnych sesji. Z kolei w kolejnych sezonach usunięto chociażby testy w połowie kalendarza.

Testy przedsezonowe F1 2021

Minimalizowanie nie omija także testów przedsezonowych. Dla przykładu, w 2011 roku kierowcy sprawdzali swoje maszyny przed sezonem na dwóch torach – w Walencji oraz Barcelonie. Teraz te sesje odbywają się tylko na tym drugim obiekcie. Ponadto praktycznie z roku na rok spada liczba dni, podczas których zawodnicy testują swoje pojazdy. Wszystko wskazuje na to, iż ten trend utrzyma się w roku 2021.

Niemiecka strona Auto Motor und Sport donosi, że testy F1 przed sezonem 2021 potrwają tylko trzy dni. Wszystkie zespoły miały się już porozumieć w tej kwestii. Niewiadomą jest jeszcze tor. W grze jest wyżej wymieniony obiekt pod Barceloną (Circuit de Barcelona-Catalunya), Jerez (Circuito Permanente de Jerez) oraz Bahrajn (Bahrain International Circuit). Z tym ostatnim jest jednak mały problem, którego nie da się ominąć. Jest nim odległość od fabryk zespołów. Testy na Bliskim Wschodzie oznaczałyby, że ​​części zamienne nie będą mogły być w szybkim czasie dostarczone na tor.. Jest to bardzo istotny czynnik i na pewno władze Formuły 1 wezmą go pod uwagę.

Testy przedsezonowe F1 2021

Jeżeli walka o gospodarza przedsezonowych testów rozegra się pomiędzy dwoma legendarnymi hiszpańskimi torami, nieco większe szanse ma tor pod Barceloną. Wynika to z faktu, iż kierowcy doskonale znają ten obiekt. Wielu zawodników twierdzi nawet, że dzięki sporej ilości kilometrów pokonanej na tym torze znają na nim każdy wybój. Z drugiej strony, wybranie toru Jerez przyniosłoby powiew świeżości.

Foto. Materiały prasowe serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *