Testy przedsezonowe prawdopodobnie będą tylko trzydniowe

Testy przedsezonowe są wyznacznikiem formy każdego zespołu. Wygląda jednak na to, iż za rok testy zostaną skrócone do trzech dni.

Testy przedsezonowe to wielka gratka zarówno dla fanów, jak i zespołów. Po raz pierwszy od kilku miesięcy zawodnicy zasiadają w maszynach, by uzyskać jak najwięcej danych. To właśnie na ich podstawie możemy wywnioskować układ sił w stawce. Od kilku lat panuje trend na to, aby ograniczać dni testowe jak najbardziej się da. W 2010 roku skutkowało to zabronieniem prywatnych sesji. Z kolei w kolejnych sezonach usunięto chociażby testy w połowie kalendarza.

Testy przedsezonowe F1 2021

Minimalizowanie nie omija także testów przedsezonowych. Dla przykładu, w 2011 roku kierowcy sprawdzali swoje maszyny przed sezonem na dwóch torach – w Walencji oraz Barcelonie. Teraz te sesje odbywają się tylko na tym drugim obiekcie. Ponadto praktycznie z roku na rok spada liczba dni, podczas których zawodnicy testują swoje pojazdy. Wszystko wskazuje na to, iż ten trend utrzyma się w roku 2021.

Niemiecka strona Auto Motor und Sport donosi, że testy F1 przed sezonem 2021 potrwają tylko trzy dni. Wszystkie zespoły miały się już porozumieć w tej kwestii. Niewiadomą jest jeszcze tor. W grze jest wyżej wymieniony obiekt pod Barceloną (Circuit de Barcelona-Catalunya), Jerez (Circuito Permanente de Jerez) oraz Bahrajn (Bahrain International Circuit). Z tym ostatnim jest jednak mały problem, którego nie da się ominąć. Jest nim odległość od fabryk zespołów. Testy na Bliskim Wschodzie oznaczałyby, że ​​części zamienne nie będą mogły być w szybkim czasie dostarczone na tor.. Jest to bardzo istotny czynnik i na pewno władze Formuły 1 wezmą go pod uwagę.

Testy przedsezonowe F1 2021

Jeżeli walka o gospodarza przedsezonowych testów rozegra się pomiędzy dwoma legendarnymi hiszpańskimi torami, nieco większe szanse ma tor pod Barceloną. Wynika to z faktu, iż kierowcy doskonale znają ten obiekt. Wielu zawodników twierdzi nawet, że dzięki sporej ilości kilometrów pokonanej na tym torze znają na nim każdy wybój. Z drugiej strony, wybranie toru Jerez przyniosłoby powiew świeżości.

Foto. Materiały prasowe serii