Włosko-amerykański koncern FCA wyda 200 milionów dolarów na rozwój tyskiej fabryki. Ma ona produkować samochody elektryczne.

Elektromobilność w Polsce rozwija się pełną parą. Nie tak dawno poznaliśmy lokalizację pierwszej fabryki polskiej marki Izera, która będzie się mieścić pod Jaworznem. Koniec 2020 roku przyniósł kolejne dobre wieści. FCA, czyli Fiat Chrysler Automobiles zarządzane przez Johna Elkanna zainwestuje pokaźną sumę 200 milionów dolarów, czyli około 736 milionów złotych w swoją fabrykę w Tychach. Jest to jedna z dwóch obok tej umiejscowionej w Bielsko-Białej, gdzie produkuje się jednostki napędowe placówek w Polsce, która należy do tego koncernu i ma około 2,4 milionów metrów kwadratowych powierzchni. FCA chwali się, iż jest to jedna z największych fabryk w Europie, a co około 46 sekund linię montażową opuszcza jeden samochód. Zakład zatrudnia około 2600 osób, a w jego skład wchodzi 56 różnych firm. Do tej pory produkowano tam Fiaty oraz Abarthy 500 i Lancie Ypsilon.

FCA

Inwestycja ta jest dość ważna dla Polski, ponieważ pozwala ona utrzymać tempo w rywalizacji z sąsiadami z południa, gdzie podobne inwestycje miały miejsce w ostatnich latach. Z inwestycji zadowolony był poseł na sejm RP i aktualny minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin. Pochwalił się on na portalu Twitter, iż w 2022 roku linie montażowe fabryki w Tychach będą opuszczać nowoczesne pojazdy marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo.

Fabryka w Tychach to wartościowy punkt w portfolio FCA. W 2018 roku wyprodukowano tam ponad ćwierć miliona samochodów, które trafiły na rynki w 67 krajach świata m.in. Niemczcech, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, a nawet na Daleki Wschód, gdzie montowane w Polsce pojazdy można było zakupić w Australii oraz Japonii. Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji, jakie dokładnie samochody będą budowane w Tychach. Jedyne co wiemy, to to, że będą spod szyldu Fiata, Alfy Romeo oraz Jeepa, więc prestiż pojazdów budowanych w Polsce wzrośnie w porównaniu z tworzonymi do tej pory Fiatami 500.

FCA

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *