Koncern FCA zainwestuje 250 milionów dolarów w Indie. Mają one być wykorzystane do produkcji nowych modeli Jeepa.

FCA nie przestaje inwestować pieniędzy. Niedawno usłyszeliśmy o tym, że włosko-amerykański koncern wyłoży sumę 200 milionów dolarów w rozwój fabryki w Tychach, która do tej pory produkowała Fiaty oraz Abarthy 500 i Lancie Ypsilon. Teraz ma ona przejść modernizację, aby z jej linii montażowych mogły wyjeżdżać nowoczesne elektryki oraz samochody hybrydowe. Jak raportuje mieszcząca się w Londynie agencja prasowa Reuters, kolejna jeszcze większa inwestycja jest planowana na rynku indyjskim. Koncern zarządzany przez Johna Elkanna planuje wydać pokaźną sumę 250 milionów dolarów, aby zwiększyć prezencję marki Jeep i rozszerzyć jej ofertę. Do tej pory FCA w rynek indyjski wpompowało już aż 700 milionów dolarów.

FCA Jeep

W tym momencie koncern posiada zaledwie 1% udziału w indyjskim rynku. Dzięki wydanym pieniądzom FCA będzie miało możliwość produkować modele Wrangler, Grand Cherokee, nową wersję Compassa, a także trzy rzędowego SUVa, którego nazwy jeszcze nie znamy. Ten ostatni ma zagrozić pozycji Forda Endeavour oraz Toyoty Fortuner. Budowa będzie miała miejsce w fabryce położonej w zachodniej części Indii. Placówka ta jest współdzielona z indyjską marką Tata Motors, która w swoim portfolio oprócz rodzimej Taty posiada także Jaguara oraz Land Rovera. Decyzja o produkowaniu tam samochodów pozwoli przede wszystkim zmniejszyć koszta, co zwiększy zyski płynące ze sprzedanych tam pojazdów.

Nasza nowa inwestycja wynosząca 250 milionów dolarów da nam możliwość konkurowania w wielu segmentach.

Partha Data, dyrektor zarządzający FCA India

Obecnie rynek motoryzacyjny w Indiach przeżywa spory regres, który rozpoczął się jeszcze przed pandemią, a rozwój koronawirusa te problemy tylko pogłębił. Poskutkowało to tym, że w 2017 roku z tego rynku wycofało się General Motors, a niecały miesiąc temu postanowiło przestać produkować tam samochody przeznaczone na eksport. Problemy napotkała także Honda. Producent z kraju Kwitnącej Wiśni był zmuszony zamknąć jedną ze swoich dwóch fabryk położonych w Indiach.

FCA Jeep

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *