Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Jesteś właścicielem BMW i zastanawiasz się, dlaczego znajomy płaci nawet 300 zł mniej za ubezpieczenie Skody? Nie jest to ani przypadek, ani pomyłka towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszystko bazuje na ryzyku ubezpieczeniowym, z którym wiąże się konkretny kierowca. Sprawdź więc, na czym ono polega w odniesieniu do konkretnej marki pojazdów.

Chociaż może się wydawać, że wysokość składek opłacana przez kierowców to czyta ruletka, kalkulacja opiera się o konkretne elementy. Istotną rolę odgrywa nie tylko wiek kierowcy czy moment uzyskania prawa jazdy, ale również… marka pojazdu oraz pojemność silnika.

OC a marka samochodu

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Rankomat, właściciele Skody oszczędzają niemal 300 zł na obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym w porównaniu z właścicielami BMW (w 2019 roku właściciele marki BMW płacili średnio 896zł za OC, a Skody 614zł). W dobrej sytuacji są również właściciele Renault czy Toyota. Dlaczego? Chodzi o markę… Samochody sportowe z założenia wiążą się z większym ryzykiem ubezpieczeniowym, ponieważ charakteryzują się znacznie wyższymi osiągami. To zaś oznacza, że możliwość uzyskiwania większych prędkości, co z kolei rodzi ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego.

Nie bez znaczenia jest tutaj również pojemność silnika. Im większa, tym z większą prędkością samochód może się poruszać. To także wiąże się z dużym prawdopodobieństwem spowodowania wypadku czy kolizji drogowej. Dlatego czasami warto pójść na kompromis między mniejszą pojemnością silnika a niższą składką.

Jak płacić mniej za ubezpieczenie OC?

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby płacić mniej za polisę? Możliwości masz sporo, a wszystko wiąże się z … porównaniem dostępnych ofert, np.:w kalkulatorze ubezpieczenia samochodu. Warto bowiem mieć świadomość, że różnice między najdroższym a najtańszym OC mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są identyczne niezależnie od wysokości składki – nie ma sensu przepłacać.

  • Zmień samochód

Wybierając odpowiednią markę samochodu, można automatycznie płacić nawet kilkaset złotych mniej. Zamiast więc stawiać na sportowe marki, warto wziąć pod uwagę inne, np. Skodę czy Renault.

Jeżeli przymierzasz się do zmiany auta, przy wyborze kieruj się również kosztami eksploatacyjnymi związanymi m.in. z corocznym zakupem ubezpieczenia.

  • Unikaj szkód

Każde 12 miesięcy bez zdarzenia drogowego oznacza dodatkową zniżkę od ubezpieczyciela. Jeżeli więc chcesz płacić za OC dużo mniej, bądź bezpiecznym kierowcą. Unikaj udziału w szkodach, których Ty byłbyś sprawcą. W ten sposób możesz zyskać nawet do 40%.

  • Wykup polisę OC w pakiecie z innym ubezpieczeniem

Wykupienie ubezpieczenia OC w pakiecie z innym ubezpieczeniem może oznaczać dodatkową zniżkę. Ubezpieczyciele premiują osoby, które zdecydują się rozszerzyć ochronę, np. o AC, NNW, ubezpieczenie szyb czy inną polisę – niekoniecznie komunikacyjną.

Jeżeli chcesz płacić nawet do 50% mniej w stosunku do obecnej polisy, poszukaj ubezpieczenia auta tutaj. Procedura wyszukiwania sprowadza się do jednego kroku, tj. wypełnienia formularza poprzez podanie stosownych danych. Na ich podstawie otrzymasz kalkulację – propozycję wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Potem nie pozostaje nic innego, jak tylko wybrać najtańszą opcję i podpisać umowę. Możesz to zrobić online – bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki temu – poza pieniędzmi – zaoszczędzisz również mnóstwo czasu.

BMW

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ubezpieczamy-auto.pl.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *